Vláda by měla zapracovat na reformách, myslí si Havel

Václav Havel si přeje, aby současná vláda byla vládou reforem. Zároveň ale připomněl, že o reformách mluvily všechny vlády, které se od roku 1989 vystřídaly u moci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Schůze vlády České republiky | Foto: Tomáš Adamec

Prosadit zásadní změny je totiž velice obtížné. I filozof Václav Bělohradský dnes v České televizi řekl, že největším úkolem současné politiky jsou reformy. Jakákoli vláda, která je u moci, by se ale na jejich podobě měla dohodnout s opozicí.

„Reformy typu penzijní systémy musejí mít široký konsenzus, jako třeba změna volebního systému. To jsou reformy, které ovlivní životy generací. Vláda trvá 4 roky a nemůže udělat nezvratné kroky, je třeba je dohodnout s opozicí,“ říká Bělohradský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jitky Hanžlové o směřování vlády.mp3

Dohoda napříč politickým spektrem by byla optimálním řešením. V praxi to u nás ale příliš nejde, upozornil šéfporadce předsedy vlády Martin Říman.

„Problém opozice je například v případě důchodové reformy v tom, že opozice má tendenci říkat ano, ale jinak,“ tvrdí Říman.

Ve vyspělých státech je teď síla hlavních politických stran vyrovnaná a jedna blokuje druhou - připomínají politologové.

Politici navíc většinou sledují jen krátkodobý cíl daný volebním obdobím. Proto by podle ekonoma profesora Milana Zeleného měli mít hlavní slovo nestraničtí odborníci.

„Jestliže budeme mít lidi, kteří jsou víceméně nezávislí, odborní a zodpovědní sami sobě a národu, tak se zbavíme perpetuace stranických ideologií,“ dodal Zelený.

V České republice se nejvíc mluví o potřebě reformy důchodového a zdravotního systému, ale také o přímé volbě prezidenta, ale také o přímé volbě prezidenta.

Jitka Hanžlová, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme