Vláda by mohla jednat o údajné manipulaci při volbě prezidenta

Vláda by dnes mohla projednat zprávu obsahující informace o údajných manipulacích při loňské volbě prezidenta. Zveřejňovat ale zřejmě nic nebude. Premiér Mirek Topolánek minulý týden oznámil, že důkazy o machinacích má a je připraven je předložit při uzavřeném jednání Poslanecké sněmovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Tuto informaci řekl předseda vlády v souvislosti s informováním sněmovny o kauze poslance Petra Wolfa: "Doufám, že mi umožníte, pokud o to požádám, na uzavřeném jednání sněmovny předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo," uvedl Topolánek před poslanci

Úvahy o manipulaci prezidentské volby, kterou loni vyhrál Václav Klaus, se objevily po úniku záznamu schůzky v hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem. Kvůli úniku dostal tento měsíc pražský hotel od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun. Kvůli úniku záznamu byli v minulosti obviněni dva lidé, bývalý policista a pracovník rozvědky.

V souvislosti s kauzou Petra Wolfa premiér zopakoval, že o schůzce Marka Dalíka s Wolfem nevěděl. Právě kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa je pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám. Petr Wolf byl i hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu.

Inspekci ministra vnitra má nahradit nezávislá instituce

Vláda má dnes projednat i další návrhy. Nezávislé a účinné stíhání trestných činů policistů by měla zajistit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky nahradí nynější Inspekci ministra vnitra. Vztahovat se bude i na celníky a vězeňskou službu.

Vláda by dnes mohla na popud Strany zelených jednat také o osudu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Zelení navrhují, aby svůj úřad kvůli nedůvěryhodnosti opustila. Vyzvala ji k tomu i soudcovská unie. Podle prezidenta unie Tomáše Lichovníka je důvěra v justici vážně narušena. Vesecká čelila kritice mimo jiné kvůli některým krokům v kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.

Milan Kopp, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme