Vláda by mohla jednat o údajné manipulaci při volbě prezidenta
Vláda by dnes mohla projednat zprávu obsahující informace o údajných manipulacích při loňské volbě prezidenta. Zveřejňovat ale zřejmě nic nebude. Premiér Mirek Topolánek minulý týden oznámil, že důkazy o machinacích má a je připraven je předložit při uzavřeném jednání Poslanecké sněmovny.
Tuto informaci řekl předseda vlády v souvislosti s informováním sněmovny o kauze poslance Petra Wolfa: "Doufám, že mi umožníte, pokud o to požádám, na uzavřeném jednání sněmovny předložit důkazy o tom, jakým způsobem byla manipulována prezidentská volba před rokem, jakým způsobem bylo porušeno ústavní právo," uvedl Topolánek před poslanci
Úvahy o manipulaci prezidentské volby, kterou loni vyhrál Václav Klaus, se objevily po úniku záznamu schůzky v hotelu Savoy mezi prezidentovým kancléřem Jiřím Weiglem a lobbistou Miroslavem Šloufem. Kvůli úniku dostal tento měsíc pražský hotel od Úřadu pro ochranu osobních údajů pokutu ve výši 80 tisíc korun. Kvůli úniku záznamu byli v minulosti obviněni dva lidé, bývalý policista a pracovník rozvědky.
V souvislosti s kauzou Petra Wolfa premiér zopakoval, že o schůzce Marka Dalíka s Wolfem nevěděl. Právě kauza kolem bývalého poslance ČSSD Petra Wolfa je pro sociální demokracii důvodem pro první hlasování o nedůvěře vládě během českého předsednictví Radě Evropské unie. Informace o případu považuje sociální demokracie za závažné a odporující demokratickým praktikám. Petr Wolf byl i hostem středečních Dvaceti minut Radiožurnálu.
Inspekci ministra vnitra má nahradit nezávislá instituce
Vláda má dnes projednat i další návrhy. Nezávislé a účinné stíhání trestných činů policistů by měla zajistit Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle mluvčího ministerstva vnitra Vladimíra Řepky nahradí nynější Inspekci ministra vnitra. Vztahovat se bude i na celníky a vězeňskou službu.
Vláda by dnes mohla na popud Strany zelených jednat také o osudu nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. Zelení navrhují, aby svůj úřad kvůli nedůvěryhodnosti opustila. Vyzvala ji k tomu i soudcovská unie. Podle prezidenta unie Tomáše Lichovníka je důvěra v justici vážně narušena. Vesecká čelila kritice mimo jiné kvůli některým krokům v kauze bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka.