Vláda by mohla podepsat česko-americké smlouvy o radaru do dvou měsíců

Už v létě by mohla vláda podepsat česko-americké smlouvy o radaru. Potom je dostanou k dispozici Poslanecká sněmovna a Senát, aby o nich definitivně rozhodly. Hlasovat se bude o hlavní smlouvě o umístění amerického radaru u nás a o tzv. smlouvě SOFA. Ta upravuje hlavně právní postavení amerických vojáků na našem území. Není vyloučené, že se bude ještě zvlášť hlasovat i o samotném pobytu amerických vojáků u nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protiraketový radar | Foto: Miroslav Konvalina

Obě smlouvy by měla do Prahy přijet podepsat americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová. Termín se zatím ještě dolaďuje, potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová: "V tuto chvíli koordinujeme termín s ministryní zahraničí Spojených států. Předpokládáme, že ta hlavní dohoda by měla být podepsána někdy v průběhu července."

Po podpisu smluv a jejich schválení vládou je pak na stůl dostanou poslanci a senátoři. Jak dlouho se jimi budou zabývat, zatím není jasné. Reakce na jejich případné kladné rozhodnutí o radarové základně je ale už předem známá: Když parlament radar schválí, bude iniciativa Ne základnám usilovat o to, aby vítěz příštích voleb smlouvy vypověděl.

Šéf zahraničního výboru sněmovny Jan Hamáček ale nevylučuje, že by poslanci mohli chtít víc času na to, aby se s dokumenty seznámili. K definitivnímu rozhodnutí podle něj tak může dojít i až koncem roku: "Je potřeba mít na paměti, že ten podzim bývá velmi napjatý i vzhledem k tomu, že se projednává státní rozpočet. Otázka je, jestli se vláda nepokusí celý ten proces zrychlit. Já bych si tipnul konec roku, možná začátek příštího."

Jak Jan Hamáček dodal, on sám by počkal také na to, jak se k věci postaví nová americká administrativa. Podle vicepremiéra Alexandra Vondry je ale pro nás výhodnější schválení smlouvy ještě za prezidenta George Bushe.

Veronika Malá, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme