Vláda by mohla podpořit nová ocenění - Mecenáš umění a Rytíř a Dáma české kultury

Mecenáš umění nebo Rytíř a Dáma české kultury - to jsou nová ocenění, která chce začít už letos udělovat ministerstvo kultury. Ministr Daniel Herman z KDU-ČSL žádá vládu, aby rozšířila své nařízení o oceněních právě o tyto nové tituly. Udělovaly by se jednou ročně nejvýš deseti firmám nebo umělcům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo kultury

Ministerstvo kultury | Foto: Filip Jandourek

Titul Mecenáš umění by měl být pro ty, kdo podporují umělecké projekty nebo památky jinak, než sponzorsky. Tedy pro ty, kdo za podporu kultury nežádají vyvěšení firemního loga.

Podle ministerstva kultury by to mohlo dárce inspirovat k větší podpoře například výtvarného nebo scénického umění.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných nových oceněních Mecenáš umění nebo Rytíř a Dáma české kultury mluvila Jana Čermáková

Titul Rytíř nebo Dáma české kultury by zase mohli získat umělci s výrazným podílem na rozvoji duchovních, etických a kulturních hodnot s ohledem na jejich osobní postoje a životní osudy.

Tato ocenění by bylo možné udělovat také in memoriam.

Společenská prestiž bez doprovodu peněz

„Ocenění je především společenským uznáním té, které osoby, za její počiny směřující k podpoře kultury. A za její statečné osobní postoje," říká mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.

„Nebude mít finanční podobu, bude ji tvořit diplom a věcné ocenění, kterým bude kovová medaile včetně etuje,“ dodává Cigánková s tím, že slavnostní ceremoniál by měl být každoročně v Národním divadle.

„Národní divadlo, které bylo založeno i postaveno díky mecenášství, nápad ministerstva kultury vítá. Podpora umění z různých zdrojů je i dobrou cestou do budoucna,“ okomentoval plány ministerstva kultury mluvčí Činohry, Nové scény a Laterny magiky Národního divadla v Praze Tomáš Staněk.

O tom, komu medaile udělit, by rozhodoval ministr kultury ve spolupráci s odbornou komisí.

Pokud vláda návrh schválí, první ocenění by se mohla předávat už 27. února v rámci mezinárodního projektu proti totalitě Mene Tekel.

Národní divadlo | Foto: Filip Jandourek

Minulý režim uděloval čestné tituly zasloužilý a národní umělec

Kulturní přínos oceňoval i minulý režim. Ten se zaměřoval ale spíš na samotné herce.

Tak napříkald v televizním seriálu Chalupáři navrhuje čtyřicátnice Fuchsová v podání Jiřiny Bohdalové dát družstevnímu údržbáři Bohoušovi - tedy Josefu Kemrovi - ocenění za záchranu kuřecí líhně. Díl se jmenuje Zasloužilý všeumělec a paroduje dlouholeté ocenění - zasloužilý umělec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dřívější, současná i budoucí vyznamenání pro umělce představila Veronika Hlaváčová

Tento čestný titul se využíval v Sovětském svazu a rozšířil se i do Československa. Červený tubus s diplomem za minulého režimu převzal třeba režisér Dušan Klein, herec Petr Kostka nebo spisovatel Bohumil Hrabal. Toho zisk ocenění překvapil.

„Žiji v této společnosti, s touto společností. A vidíte, nakonec jsem dostal i já, který jsem byl takový enfant terrible, ocenění,“ řekl tehdy Hrabal.

Zasloužilým umělcem se stal i zpěvák Karel Gott. Ten se dostal zároveň ještě do vyšší skupiny - mezi víc než 300 takzvaných národních umělců.

„Čím větší a výraznější je osobitý projev zpěváka, tím blíž má ke svému publiku. A ta jeho část publika ho má raději. A dělat radost, to není malý cíl a malý smysl práce,“ říkal tehdy potěšeně zpěvák.

Dnes stát vyznamenává umělce například medailí Za zásluhy. Ještě letos by se ale tedy mohl udělovat i titul Mecenáš umění a Rytíř a Dáma české kultury.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme