Vláda by mohla podpořit zavedení kvót pro ženy ve vedení velkých firem

Česko by se dnes mohlo přidat k návrhu na zavedení povinných kvót pro zastoupení žen ve vedení velkých firem. Podle informací Českého rozhlasu to dnes projedná vláda, konkrétně na úrovni Výboru pro Evropskou unii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Telefonování (ilustrační foto)

Telefonování (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Návrh Evropské komise počítá s tím, že zastoupení žen v dozorčích radách firem kotovaných na burze by mělo dosáhnout aspoň 40 procent. V Česku je to dnes něco přes 18 procent. Návrh může mít podle vlády také pozitivní dopad na ekonomický růst a předejít korupci.

Česko návrh ještě v období premiéra Petra Nečase odmítlo. Ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier ale teď předkládá návrh na změnu této pozice, který má Radiožurnál k dispozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O návrhu na zavedení kvót mluvili zpravodaj Ondřej Houska a ministryně Michaela Marksová

Česko by podle něj mělo návrh Evropské komise podpořit, protože ho považuje za důležitý krok směrem k principu rovnoprávnosti žen a mužů.

Zavedení kvót ale může podle návrhu vládní rámcové pozice přispět i k boji proti korupci, protože „směrnice může mít pozitivní dopad při prevenci možného protikorupčního jednání v některých obchodních společnostech.“

Transparentní výběrová řízení

A to proto, že zvýšeného zastoupení žen má být dosaženo na základě toho, že firmy zavedou transparentní výběrová řízení. Do dozorčích rad by se tak už neměli dostávat například vysloužilí politici bez dostatečné kvalifikace.

Žena by měla při výběrovém řízení dostat přednost před mužem jen v tom případě, když by oba kandidáti byli zcela rovnocenní.

Kvóty sice mají být pro firmy kotované na burze povinné, za jejich nesplnění jim ale podle návrhu nehrozí žádné sankce. Ty by přišly na řadu jen v tom případě, že by firmy nezavedly zmiňovaná transparentní výběrová řízení.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti povinných kvót debatovali Alena Gajdůšková, místopředsedkyně ČSSD a poslankyně Jana Černochová (ODS)

I proto vláda podle návrhu rámcové pozice upozorňuje na protikorupční význam evropské směrnice.

Podle rámcové pozice navíc může být návrh přínosný i ekonomicky: „Přítomnost žen ve vedoucích pozicích obchodních společností není jen otázkou rovnosti žen a mužů, ale je také argumentem pro zdravou ekonomiku a obchod.“ A to prý proto, že přispívá k efektivnějšímu využití lidského potenciálu.

Kvóty pro méně zastoupené pohlaví

Návrh Evropské komise formálně nezavádí kvóty pro ženy, ale pro to pohlaví, které je méně zastoupené, což jsou momentálně právě ženy. Podobné kvóty už platí v Norsku, Francii, Nizozemsku nebo v Itálii.

Podle jiné vládní analýzy, kterou má Radiožurnál také k dispozici, by se zavedení kvót v Česku týkalo šesti firem. Jsou jim ČEZ, Komerční banka, Philip Morris, Pivovary Lobkowicz Group, Telefónica Czech republic a Unipetrol.

Všechny tyto firmy mají nyní zastoupení žen v dozorčích radách jen minimální nebo žádné.

Pro přijetí návrhu se v Ranním interview Radiožurnálu vyslovila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

„Ve chvíli, kdy by toto bylo schváleno, mají firmy dnem vyhlášení změny ve věstníku čas do roku 2020, kdy by to měly postupně realizovat a postupně se dostávat ke 40 procentům.“

Ženy ve vedoucích funkcích | Foto: ČTK

Ondřej Houska, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme