Vláda by mohla předstoupit před sněmovnu v druhé polovině srpna

Zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody se shodli, že chtějí pokračovat v stávající koalici. K takovému názoru dospěli po více než tříhodinové diskusi. Jak po jednání ve Strakově akademii řekl úřadující předseda sociální demokracie Stanislav Gross, pokud výsledek jednání schválí grémia všech tří stran, mohla by být nová vláda do konce prázdnin na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

P. Němec, S. Gross a M. Kalousek

P. Němec, S. Gross a M. Kalousek | Foto: Michal Kamaryt

Podpora novému kabinetu - to bylo téma, o kterém společně jednali představitelé staronové koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU. Šlo o první schůzku od té doby, co prezident Václav Klaus pověřil Stanislava Grosse jednáním o nové vládě. Toto setkání ale koaličních lídrů nejspíš nebude tento týden poslední. Očekává, že se do víkendového zasedání předsednictva a Ústředního výkonného výboru ČSSD, na kterém už zřejmě Stanislav Gross předloží teze vládního prohlášení, ještě setkají.

"Náš společný předpoklad je, že někdy v druhé polovině by mohla být Poslanecké sněmovně předložena žádost o vyslovení důvěry nové vládě," řekl novinářům Gross. "Informoval jsem o jednáních s ODS a KSČM. Dělali jsem si situační zprávu o situaci v jednotlivých stranách vlády a časovém harmonogramu. Stěžejní rozhodnutí musí padnout na stranických grémiích."

Nový vládní kabinet by podle vyjádření šéfů koalice měl mít nové programové prohlášení. Zakotvena by v něm mělo být pokračování v reformách veřejných financí, lepší klima pro podnikání i zjednodušování právního řádu. Miroslav Kalousek zdůraznil podporu rodin s dětmi a venkova. Úřadující předseda ČSSD vyloučil nějaké zásadní změny sociálního systému, avšak také tento systém by se měl podle něho zjednodušit a měl by reflektovat stav veřejných financí. Šéf unionistů Pavel Němec je přesvědčený, že vládní program bude podstatně kratší a více konkrétní než tomu bylo u prohlášení Špidlovy vlády.

Programové prohlášení vlády spolu s novým týmem ministrů schvaluje sněmovna, ale věrohodnost kabinetu, jak se vyjádřil prezident Václav Klaus při pověření Grosse jednáním o vládě, posoudí hlava státu ještě před tím, než se rozhodne šéfa sociálních demokratů jmenovat premiérem.

Šéf KDU-ČSL Miroslav Kalousek je považován za otce myšlenky, aby se koaliční poslanci písemně zavázali k podpoře koalice a budoucí vláda tak získala jistotu sněmovní většiny. ČSSD s tím ale narazila na problém s některými svými poslanci. Mnozí totiž podepsat bianco šek budoucí vládě odmítají, nebo váhají.

Údajně zhruba polovině ze 70 poslanců ČSSD vadí především to, že se s jejich loajalitou vládě rovnou počítá, ale nikdo se jich na nic nezeptal. Se svými podpisy proto podle něj chtějí počkat minimálně do příštího týdne, kdy by je měl úřadující předseda strany Gross na poslaneckém klubu informovat o svým záměrech.

Například jak Radiožurnálu řekl Grossův poslanec Stanislav Křeček, poslanci považují takový postup za nedůstojný. "Potvrdit jenom to, že jakékoliv kroky vlády budou v budoucnu ze strany poslaneckého klubu požadovány, to by podle mého názoru bylo nepřijatelné nejen morálně, ale nepochybně by to bylo v rozporu i s Ústavou," namítá Křeček.

Podpisy ano, ale pod programové prohlášení budoucí vlády, říká pražský poslanec ČSSD Karel Šplíchal. "Pokud programové prohlášení bude odpovídat sociálnědemokratickému programu, tak s tím nemám problém," dodal.

Milan Kopp, Dana Jaklová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme