Vláda by podle Johna měla vymáhat 658 milionů za letouny CASA od Omnipolu

Opoziční Věci veřejné vyzvaly vládu, aby vymáhala po firmě Omnipol 658 milionů korun za letouny CASA. Právě o tolik byla podle policie zakázka předražená. Kvůli nákupu vojenských letounů už požádala sněmovnu o vydání místopředsedkyně Vlasty Parkanové z TOP 09. Podezírá ji z toho, že jako exministryně obrany nenechala vypracovat znalecký posudek, který by cenu letadel prověřil.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní letoun CASA

Armádní letoun CASA | Foto: René Fluger | Zdroj: ČTK

Šéf Věcí veřejných Radek John tvrdí, že společnost Omnipol by teď měla neoprávněný zisk vrátit:

„Rozdíl mezi nejvýše přípustnou cenou a cenou, které bylo dosaženo, je přesně těch 658 milionů korun. Takže tato cena je neplatná. Znamená to, že by měl Omnipol svůj neoprávněný zisk státu vrátit, ale vláda a ministerstvo ho k tomu musí vyzvat.“

Nákupem vojenských letounů CASA se má podle opoziční ČSSD zabývat finančně analytický útvar ministerstva financí Miroslava Kalouska z TOP 09.

ČSSD se bojí, že chce premiér Nečas zastrašovat policii

Číst článek

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek chce, aby analytický útvar přesně vyčíslil, jakou částku za nákup letounů dostala zprostředkovatelská firma Omnipol:

„Já bych rád vyzval pana ministra Kalouska, aby jeho finančně analytický útvar řekl, jak šly ty finanční toky. Pan ministr na to má nástroje, on by nás mohl informovat o tom, kolik vlastně dostali Španělé, kolik dostal Omnipol. Nemá smysl, aby záhadně naznačoval, že to byla jiná suma. Rovnou ať nám řekne, kolik na tom získal Omnipol.“

Miroslav Kalousek výzvu ČSSD nevyslyší. Argumentuje tím, že finančně analytický útvar je ze zákona nezávislý, a žádný pokyn mu proto dávat nebude.

Pomůže Parkanové 'Kalouskův' dokument?

Kalousek naopak znovu kritizuje postup policie v případě žádosti o vydaní jeho stranické kolegyně a místopředsedkyně sněmovny Vlasty Parkanované. Popírá, že by ministr obrany měl povinnost nechat vypracovat znalecký posudek, který by cenu letadel prověřil. Odvolává se přitom na materiál exministra financí Bohuslava Sobotky z ČSSD.

„Ve kterém ministr financí Sobotka, dnes předseda mandátového a imunitního výboru, píše ministru obrany Kühnlovi, že na speciální materiál se nevztahuje zákon, za jehož porušení má být Vlasta Parkanová stíhána. A ministr financí Sobotka dokonce výslovně píše, že obvyklou cenou v případě speciální techniky, jako je vojenská technika, nelze stanovit,“ říká Kalousek.

Podle šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je jeho dopis Kühnlovi známý a Parkanová jej může použít u soudu, ne ale ve sněmovně:

„I když jsme tady jednali o vydání poslance Chaloupky, i když jsme tady jednali o vydání poslance Ratha, tak jejich právní zástupci i oni sami uváděli řadu argumentů na jejich obhajobu. My ale nejsme soud. Já předpokládám, že paní Parkanová bude mít možnost odvolat se i na tento dokument v rámci příslušného trestního řízení. Státní zástupce bude muset ten dokument vyhodnotit, možná ho bude muset vyhodnotit až soudce. Nepochybně ty dokumenty mohou použít její právní zástupci, v poslanecké sněmovně jsou ale v zásadě nepoužitelné, protože my s paní Parkanovou nevedeme trestní řízení.“

Věra Pfeifferová, Jan Piroch, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme