Vláda chce do zdravotnictví 3,5 miliardy ročně navíc. Děti a senioři možná ušetří za léky

Vláda chce v příštích třech letech přidat 3,5 miliardy ročně na státní pojištěnce. Návrh ministerstva zdravotnictví schválil v pondělí kabinet. Vláda také podpořila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Důchodci a děti tak možná budou mít nižší limity pro doplatky za léky. Pokud totiž vejde v platnost, roční limit pro děti do 18 let a seniory od 65 let se sníží z 2500 na 1000 korun, u důchodců od 70 let dokonce na 500 korun. Při překročení tohoto limitu pojišťovny vrací pojištěncům peníze, které za léky zaplatí navíc. Obě změny ale ještě musí posoudit Parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnický personál u operace

Zdravotnický personál u operace | Foto: Fotobanka Pixabay

Stát letos přispívá pojišťovnám měsíčně na osobu 920 korun, od příštího roku díky nařízení příspěvek vzroste o 49 korun. Novela, kterou budou posuzovat poslanci a senátoři, pak navrhuje pro rok 2019 navýšení na 1018 korun a pro rok 2020 na 1067 korun.

Pro roky 2019 a 2020 zajistí navýšení novela zákona, kterou musí schválit Parlament. V příštím roce se měsíční odvod zvýší nařízením vlády. Na růstu plateb za státní pojištěnce se na začátku ledna shodli ministři zdravotnictví Miloslav Ludvík z ČSSD a financí Andrej Babiš z hnutí ANO.

„Naším cílem je zajištění pravidelného navyšování pojistného za státní pojištěnce. Nyní se toto podařilo schválit pro roky 2019 a 2020, což považuji za dobrý start," uvedl po jednání vlády ministr Ludvík.

Vyměřovací základ platby by se v případě schválení novely navázal na všeobecný vyměřovací základ stanovený pro účely důchodového pojištění. Zároveň by byl zaveden takzvaný anticyklický mechanismus, podle kterého by příspěvek státu v době konjunktury, kdy díky vyšší zaměstnanosti putuje do systému více peněz, byl nižší a zvyšoval by se v době recese.

Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo navýšit platby v příštích třech letech o 4,3 miliardy, 3,6 miliardy a 3,8 miliardy. Částka 3,5 miliardy ročně je kompromis, na němž se dohodli ministři financí a zdravotnictví. Návrh na valorizaci předkládal již Ludvíkův předchůdce Svatopluk Němeček (ČSSD). Ministři jeho projednávání přerušili kvůli nesouhlasu Babiše.

Nižší limity pro doplatky za léky od příštího roku?

Novela snižující limit pro doplatky za léky by měla platit od ledna příštího roku. Na státní rozpočet nebude mít dopad, ale na rozpočty zdravotních pojišťoven, které podle propočtů ministerstva vydají ročně asi o 440 milionů korun více než v současnosti.

Největší dopady, asi 295 milionů korun, se očekávají u Všeobecné zdravotní pojišťovny, která je největší a má mezi pojištěnci i více lidí vyššího věku.

Se snížením limitu na doplatky na léky nesouhlasí Svaz průmyslu a dopravy ČR a unie zaměstnavatelských svazů. Pokládají ho za nesystémový a populistický.

Změny pro umělé oplodnění zřejmě nebudou

Vláda se naopak neshodla na změně podmínek pro umělé oplodnění. Bude o nich ale ještě jednat komise při ministerstvu zdravotnictví, řekl novinářům ministr zdravotnictví Ludvík.

S návrhem, aby byl o pět let zvýšen věk žen, do kterého bude umělé oplodnění hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, a aby se zvýšil i počet hrazených pokusů, přišla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Ženy mohly podle jejího návrhu zákrok podstoupit do dosažení 44 let věku. Počet pokusů hrazených z veřejného pojištění by měl vzrůst ze tří na čtyři nebo v případě, že bylo v prvních třech pokusech ženě vloženo jen jedno embryo, až na šest pokusů.

Miloslav Ludvík | Foto: Filip Jandourek

Ministerstvo práce uvádí, že tím chce reagovat na změny, kdy lidé odkládají rodičovství do vyššího věku, s čímž ale souvisí riziko neplodnosti.

Podle Ludvíka by to ale znamenalo velký tlak na finance. „Jde to skoro k miliardě korun ročně. My teď jsme se domluvili, že komisi, která dříve fungovala při ministerstvu zdravotnictví, obnovíme," řekl ministr zdravotnictví.

Pokud komise nalezne na změnách shodu, bude podle Ludvíka úprava náplní jiné novely zákona. Vzhledem k blížícímu se konci mandátu vlády ale není pravděpodobné, že kabinet změny prosadí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme