Vláda chce mimo jiné finančně přilepšit rodinám

Vláda na svém dnešním zasedání doporučila parlamentu zřídit místo Konsolidační banky Českou konsolidační agenturu, změnit zákonem obsah a formu pojistných smluv podle norem Evropské unie, zvýšit porodné a zlepšit finanční situaci rodin s dětmi a také přenést rozhodování o osvojování dětí z ministerstva na regiony.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zvýšením porodného od prvního října tohoto roku a zmírněným podmínek pro poskytování rodičovského příspěvku chce vláda zlepšit postavení rodin s dětmi a zvýšit porodnost. Návrh těchto opatření obsahuje novela zákona o státní sociální podpoře, kterou kabinet dnes doporučil ke schválení parlamentu. Podle mluvčího vlády Libora Roučka se porodné u jednoho dítěte má zvýšit ze současných 6.400,- na 8.000,- korun.

Rozhodování o osvojení dětí a pěstounské péči se má přesunout z ministerstva práce a sociálních věcí na regiony. Tato změna je hlavním cílem návrhu novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, který dnes schválila vláda. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka změny souvisejí s reformou veřejné správy.

Konsolidační banka ukončí v srpnu tohoto roku svou činnost a nahradí ji Česká konsolidační agentura. Vyplývá to z návrhu zákona, který dnes vláda doporučila ke schválení parlamentu. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka nová státní agentura by se podle této právní úpravy měla stát přímým právním nástupcem Konsolidační banky.

Obsah a formu pojistných smluv by měl upravit jeden zákon. Jeho návrh dnes schválila vláda. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka by se tak pojišťovnictví mělo přizpůsobit podmínkám evropských společenství, s tím že účinnost zákona se posune na dobu našeho vstupu do unie.

Vláda navrhne Nejvyššímu soudu pozastavení činnosti celkem 25 politických stran a hnutí. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka tyto subjekty opakovaně nesplnily podmínky zákona, který mu ukládá předložit úplnou zprávu o svém hospodaření. Je mezi nimi například Česká pravice, Československá strana socialistická, Moravské národní sjednocení, KAN, NEI, Strana konzervativní smlouvy, Strana demokratického socialismu a další.

Řadu změn ve způsobu výuky a výchovy žáků a studentů přináší Národní program rozvoje vzdělávání, který schválila vláda. Dokument navrhuje například co nejširší integraci handicapovaných dětí do základních škol a posilování výuky jazyků. Podle ministra školství Eduarda Zemana tzv. Bílá kniha představuje základní strategii rozvoje školství v České republice do roku 2005 a v některých případech i v delším horizontu.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme