Vláda chce minimalizovat dopady nedostatků vodárenských smluv

Na 10 miliard korun z Evropské unie určených na vybudování čističek odpadních vod v Česku zřejmě půjde na jiné projekty zlepšující životní prostředí. Premiér Petr Nečas ujistil, že vláda chce minimalizovat dopad na cenu vody.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodárna Černovír

Vodárna Černovír | Foto: Aleš Spurný

Několika desítkám českých a moravských měst včetně Prahy hrozí, že nedostanou evropské dotace na modernizaci či výstavbu čističek vod.

Podle Evropské komise jejich smlouvy s vodárenskými firmami obsahují řadu chyb a komise trvá na podmínkách, které zatím 45 českých projektů čističek nesplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stanovisku Evropské komise mluvila v Odpoledním Radiožurnálu Lucie Husárová

Protože se ale Česko při vstupu do Unie zavázalo problém s čističkami vyřešit, budou muset města investovat z vlastních zdrojů. To by ale výrazně zdražilo vodu.

Premiér Petr Nečas k tomu řekl, že problém vznikl už v minulosti a současný ministr životního prostředí Tomáš Chalupa o něm v Bruselu intenzivně jedná:

„Je dán především problematikou vlastnictví provozovatelů vodovodů, kanalizací, případně příslušných čističek. A my samozřejmě uděláme všechno pro to, aby dopad na ceny vodného, stočného a podobně byl minimalizován. A abychom skutečně měli vybudovány čističky, které potřebujeme,“ zdůraznil Nečas.

10 miliard

V Ozvěnách dne 1. náměstek ministra životního prostředí Jakub Kulíšek zdůraznil, že Evropská komise trvá na kritériích. „V tuto chvíli je nesplňuje 45 projektů v hodnotě cca 10 miliard korun. To znamená, není to o tom, že by EK něco neschválila, nebo odmítla proplatit. Evropská komise pouze trvá na některých kritériích, které jsou nám známy už delší dobu.“

Jakub Kulíšek dodal, že jde o celkem 45 projektů - u některých je ovšem naděje, že se smlouvy podaří změnit a města dotaci dostanou: „Protože my se všemi žadateli osobně intenzivně jednáme, tak cca 10 projektů je připravenop přistoupit na požadavaky Evropské komise. Tím pádem bychom mohli financovat.“

Pitná voda | Foto: Fotobanka stock.xchng, Martin Wall

Třeba v Heřmanově Městci, kde je ohrožena dostavba kanalizace. Starosta Aleš Jiroutek usiluje o uzavření nových smluv - i proto, že stavba už je rozjetá a materiál nakoupený: „Některé obce na tyto připomínky ministerstva a fondu nepřistoupily. My ano. Nicméně, žádná dotace není nároková, šance je. Nevzdáváme to a zkusíme to.“

Pokud by deset miliard na lepší kvalitu odpadních vod skutečně nedorazilo, tak by to podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací České republiky Františka Baráka znamenalo, že někde se cena za vodu může zvednout až o třetinu.

Milan Kopp, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme