Vláda chce nastavit pravidla pro spory o deregulaci nájmů

České zákony stále ještě nejsou připravené na deregulaci nájemného. Smluvní činže se přitom začnou vybírat ve většině měst České republiky už za měsíc a půl. Novelu občanského zákoníku, která má nastavit pravidla, jak řešit případné spory, ale stále ještě neschválila ani vláda. Měla by to udělat dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení | Foto: Tomáš Adamec

Minulý týden kabinet změny odložil kvůli výhradám, které se týkají služebních bytů. Podle ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského ale na další odklady už není čas.

„Je to pozdě. Mohlo to už být dávno hotovo, protože o té deregulaci se vědělo už strašně dlouho. Nicméně my jsme nastoupili do vlády a začali jsme vlastně tyto věci, které byly neřešené, hasit.“

„Jedná se jak o cenové mapy, tak o tuto novelu občanského zákoníku. Do konce roku se to dostane do sněmovny, ale nedokážu rozhodnout, jestli to bude schváleno do konce roku,“ říká ministr Janovský.

Nová úprava zákoníku práce má pomoci při řešení sporů o určení nájemného po ukončení jeho regulace. Pokud se pronajímatel a nájemník na výši nájemného nedohodnou, budou se moci podle návrhu obrátit na soud se žádostí o určení nájemného v místě a čase obvyklém.

Podle opozice novela nic neřeší

Návrh ale kritizuje opozice. Podle poslance ČSSD Stanislava Křečka právě v této situaci novela nic neřeší.

„Ten zákon říká jedině to, že pokud se nedohodne nájemce a pronajímatel, rozhodne soud. Ale neříká, na základě čeho bude soud rozhodovat, a soudce se rozhoduje podle zákona. Práce soudu je posoudit, zda jednání občana je, nebo není v souladu se zákonem.“

„Jestliže soud nebude mít žádný podklad, a soud přece nemá žádnou možnost zjistit, v čem spočívá místně obvyklé nájemné, kolik se platí, jaké jsou uzavřeny smlouvy. Pak takovéto ustanovení bude vytvářet velmi složitou situaci jak pro soudy, tak pro občany,“ míní poslanec Křeček.

Veronika Malá, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme