Vláda chce omezit imunitu zákonodárců na volební období

Poslanecká imunita by se měla snížit. Počítá s tím vládní návrh zákona, který dnes na svém prvním pracovním zasedání probere kabinet. Jít by mělo o formální stvrzení dohody, se kterou přišla rodící se koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných už po volbách. Novela omezuje imunitu jen na dobu mandátu zákonodárců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil

Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Dnes, když dotyčný poslanec není vydán parlamentem k trestnímu stíhání, je stíhání navždy vyloučeno.
Nová právní úprava počítá s tím, že když dotyčný poslanec nebude vydán k trestnímu stíhání z nějakých politických důvodů, například že to nese znaky politického stíhání, tak nebude vydán pouze po dobu, kdy bude poslancem. Následně po ukončení jeho mandátu bude trestní stíhání pokračovat,“ vysvětlil změny ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Podle Pospíšila takové omezení imunity dostane poslaneckou imunitu na úroveň, jaké je běžná v Evropě:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil mluvil o jednání vlády v Ranním interview Radiožurnálu

„Dnes už je přežitkem, aby zákonodárci měli tzv. přestupkovou imunitu, nebo aby v oblasti trestního práva měl doživotní imunitu. Tohle už v Evropě není běžné.“

Přes změny by přece jen určitá ochrana zákonodárců měla zůstat. V některých vyspělých zemích se imunita vztahuje jen na projevy ve sněmovně, současný návrh ale tak hluboko nejde.

„Nejsem navrhovatel zákona. Ale podle mě je standardní a odpovídá evropskému kontextu. Podle mě je třeba, aby v případě politického trestného stíhání poslance byl takový poslanec chráněn. Nelze vyloučit podobné nebezpečí do budoucna.

Zrušení přestupkové imunity zase může podle mnohých být zneužito například na volebních mítincích.

„Zneužití přestupku v rámci poltického boje je opravdu jen velmi teoretické. To poslance podle mě ohrozit nemůže,“ myslí si Pospíšil.

ČSSD shodu nevylučuje

Vládní koalice má ve sněmovně 118 hlasů, k prosazení ústavní novely ale potřebuje minimálně 120. Pospíšil proto očekává, že až se návrh dostane do sněmovny, bude se o něm jednat i s opozicí. Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka nevylučuje, že dohodu najdou:

„My jsme připraveni s koalicí o jejich návrhu vážně jednat a velmi rádi bychom zejména omezili přestupkovou imunitu a zajistili to, aby trestně právní imunita se týkala pouze příslušného období. Myslím si, že je šance, abychom se mezi sebou na možných úpravách nakonec dohodli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Pospíšil a Jeroným Tejc diskutovali na Rádiu Česko

Podobně se vyjádřil i předseda mandátového a imunitního výboru za opoziční sociální demokracii Jeroným Tejc:

„Principiálně s návrhem souhlasíme a jsme ochotni o něm jednat. Umím si představit jeho podporu. Ať už se to týká zrušení doživotní imunity, která podle mě nemá logiku, tak imunity přestupkové. Můžeme ale zase spekulovat o tom, zda policie pod vedením lidí, jako je Radek John, bude nezávislá.“

Tejc navíc směroval ke stranám podporující návrh výzvu, aby sdělily, jak budou, v případě, že zákon projde poslaneckou sněmovnou, hlasovat jejich senátoři.

„Má výzva k zástupcům koalice směřovala k tomu, abychom tady nehráli před voliči divadlo pouze před volbami. Blíží se důležité senátní a komunální volby. Je evidentní, že se v senátu o tomto návrhu bude hlasovat až po senátních volbách. Myslím, že by bylo poctivé, aby všechny strany, které se za tento návrh staví, řekli, jak budou hlasovat jejich senátoři. Protože vždy jde o postoj strany, ne jednotlivců,“ řekl Tejc.

Zároveň dodal, že pokud tak strany neučiní, nebude to mít na hlasování sociálních demokratů vliv.

„Pro mě je důležité, jak se shodneme na koncepci, na konkrétních změnách a také jak dořešíme některé právní problémy, které tam ještě vidím.Jedním z problémů například je, zda omezení imunity má platit od nabytí účinnosti zákona, nebo až od příštího období,“ doplnil Tejc.

Pospíšil: Referendum a přímou volbu vidíme jinak

Vláda dnes rovněž projedná návrh sociální demokracie na přímou volbu prezidenta. Ministr Pospíšil však už dříve řekl, že sociálnědemokratický návrh kabinet zřejmě nepodpoří, protože koalice chce přijít s vlastním návrhem.

„Naši experti vymezili celou řadu okruhů, které jsou v tomto návrhu sporné. Koalice podporuje myšlenku přímé volby, ale druhá věc je, jak je ten návrh napsán. Máme problém s tím, že vedle přímé volby tento návrh zasahuje do pravomocí prezidenta. Řeší třeba i jmenování guvernéra národní banky. Je to velmi důležitá pravomoc a jen tak ji měnit vedle přímé volby, mě přijde docela nebezpečné,“ vysvětlil Pospíšil.

Ministři dnes posoudí ještě jeden sociálnědemokratický návrh. A to na uzákonění celostátního referenda. Ale ani u něj se neočekává, že by ho vláda podpořila.

„Konstrukce, kterou navrhuje koalice u referenda, je odlišná od toho, co navrhují sociální demokraté. Nejde tedy o pokrytectví, ale o odlišný právní a politický názor. Náš návrh předpokládá, že pokud čtvrt milionu občanů požádá o referendum, pak je vláda povinná předložit ústavní zákon o konkrétní otázce do parlamentu, který to případně schválí a referendum proběhne. Návrh ČSSD přitom počítá s tím, že prezident vyhlašuje referendum,“ uvedl ministr spravedlnosti.

„Opět tu naši experti našli celou řadu chyb. Návrh například nevylučuje možnost, aby se vyhlašovalo referendum například o státním rozpočtu. To je pro nás obrovský problém,“ dodal.

Veronika Malá, Václava Marešová, Tomáš Pavlíček, Lenka Rafaelová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme