Vláda chce podepsat smlouvy s církvemi, ČSSD a VV chtějí počkat na verdikt soudu

Vláda schválila podobu smluv pro církevní restituce. Každá bude obsahovat částku, kterou stát konkrétní církvi nebo církevní společnosti během 30 let vyplatí, a závazek přispívat církvím ještě po dobu 17 let na podporu jejich činnosti. Dohromady jde o 59 miliard korun. Část finančních náhrad mohou církve dostat ve formě státních dluhopisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Církevní restituce

Církevní restituce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Kabinet chce smlouvy podepsat ještě tento pátek, podle sociálních demokratů a Věcí veřejných by vláda měla s podpisem počkat do rozhodnutí Ústavního soudu. Obě strany k němu podaly na restituce stížnost.

Podle ministra financí za TOP 09 Miroslava Kalouska se stát může s církvemi dohodnout i na způsobu vypořádání, buď převodem hotovosti, nebo převedením státních dluhopisů. I když dluhopisy by podle něj byly pro stát do jisté míry výhodnější, nikoho do nich nutit nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda schválila podobu smluv pro církevní restituce

„Církve dostanou vybrat, kolik z té částky, která jim přísluší, chtějí vyplatit v hotovosti, a kolik budou chtít vyplatit, budou-li chtít, v dluhopisech za tržních podmínek. Je na nich, aby si ten poměr zvolily. Z hlediska státního účetnictví je jedno, jestli vydáte dluhopis nebo likviditu, z hlediska správy dluhové služby je samozřejmě výhodnější vydat dluhopis,“ řekl ministr financí.

Smluv pro finanční vyrovnání státu s církvemi je celkem sedmnáct, ale Bratrská jednota baptistů nedávno uvedla, že tu svou zatím nepodepíše. Pokud by si to její zástupci rozmysleli, vláda je ochotná s nimi jednat

Podle Věcí veřejných a ČSSD by vláda měla s podpisem počkat do rozhodnutí Ústavního soudu, kde obě strany restituce napadly.

„Považuji to za typický projev arogance této vlády, pokud ty smlouvy budou podepsány ještě před tím, než bude mít možnost se k nim vyjádřit Ústavní soud. A samozřejmě v té chvíli mohou být zpochybněny, rozhodne-li Ústavní soud jinak, a bude velmi složité je například vypovědět. Je to neodpovědné,“ tvrdí předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

„Ústavní stížnost ČSSD překvapivá není, protože sociální demokracie už historicky nevyniká sympatií k církvím,“ řekl Pavel Stolař, první náměstek synodní kurátorky Českobratrské církve evangelické.

„Ústavní soud ale již v minulosti konstatoval, že ta dlouhodobá nečinnost parlamentu, která spočívala v nepřijetí toho zvláštního právního předpisu, který by vypořádal historický majetek církví, je protiústavní,“ dodal Stolař.

Církevní restituce | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Eva Rajlichová, Martina Spěváčková, David Bernardy Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme