Vláda chce podle MfD zpět zámek Koloděje

O zámek v Kolodějích u Prahy má zájem vláda, která objekt využívá ke svým zasedáním. Památka byla totiž vrácena restituentovi. O kauze píše Mladá fronta Dnes. Problematikou transplantace kostní dřeně se zabývají Lidové noviny. Hospodářské noviny zjistily, že státní firma Škodaexport bude brzy na prodej. Ministr vnitra Ivan Langer plánuje vrátit do ulic pomocnou stráž, píše Deník.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Marián Vojtek

Na obzoru je podle Mladé fronty Dnes restituční soudní spor, jaký nemá obdoby. Tentokrát totiž nejde o obyčejné šlechtické sídlo, ale o zámek Koloděje u Prahy, který využívá ke svým zasedáním vláda.

Až se tam kabinet sejde příště, bude to už na cizím. Pozemkový úřad totiž v lednu vydal kolodějský zámek restituentovi Vítězslavu Kumperovi, potomkovi původních majitelů.

Stát se nedal. Jeho právníci nejprve předběžnou žalobou dosáhli v březnu zmrazení vydaného majetku a teď chtějí u soudu Koloděje vybojovat zpátky. Zatím dávají dohromady podklady před prvním jednáním.

Kumperův právník má k dispozici dokument z tajné porady na ministerstvu vnitra, kde v roce 1948 padlo rozhodnutí o konfiskaci bez zákonné procedury. Podle informací Mladé fronty Dnes bude stát v žalobě u soudu namítat, že zabrání zámku po válce bylo zcela v souladu se zákonem.

Transplantace kostní dřeně je šance pro lidi s leukémií nebo krevním nádorem. Je pro ně mnohdy poslední možností, jak přežít. Lidové noviny píší o pětadvacetiletém studentovi Michalovi, který chtěl být jedním z těch, kdo nemocným pomáhají zachránit život. K tomu, aby se mohl stát dárcem kostní dřeně, musí nejdřív podstoupit vstupní vyšetření. To stojí čtyři tisíce korun.

Na tom by nebylo nic divného, kdyby ho hradila zdravotní pojišťovna. Jenže tomu tak není. Když se to Michal dozvěděl, dárcovství si rozmyslel. Pojišťovny vstupní testy proplatí jen tehdy, když nakonec k darování skutečně dojde.

Pokud uvažujete o dárcovství kostní dřeně, nejdřív si podle Lidových novin podrobně prostudujte, co všechno nesmíte. Podle těchto pravidel nesmíte dřeň darovat například v případě, že máte tetování nebo piercing, strávili jste nějakou dobu ve vězení, nebo jste homosexuál. Lékaři ale říkají, že k dárcům přistupují vždy individuálně a seznam zákazů by prý tak tvrdý být nemusel.

Státní firma Škodaexport, která sjednává v zahraničí miliardové obchody pro české strojírenské a energetické firmy, bude brzy na prodej. Jak píší Hospodářské noviny, ministr průmyslu a obchodu Martin Říman doufá, že do konce roku bude v soukromých rukou.

Kolik stát za Škodaexport dostane, není jasné. Záležet bude na tom, jestli ji prodá i s garancemi - firma ručí za velké projekty z minulosti. Garance fungovaly jako státní podpora exportu.

Vláda nejspíš firmu nabídne k prodeji celou. Podle Římana to sice může srazit její cenu, ale bude to nejprůhlednější cesta. Škodaexport už jednou soukromý byl. V 90. letech se ale dostal do ztrát a jeho bankrot odvracel stát. Zbavil ho dluhu a znovu ho ovládl, píší Hospodářské noviny.

Žluté pásky se zlověstnou zkratkou PS VB a náležitě přísný pohled, kterému neunikl žádný prohřešek proti socialistickému soužití občanů. Asi taková je častá vzpomínka dříve narozených na dobrovolné pomocníky Veřejné bezpečnosti. Jak připomíná dnešní Deník, pomocná stráž VB byla zrušena v prosinci roku 1990.

Teď se ale její obdoba může do našich ulic vrátit. Reforma policie počítá se vznikem podobného sboru. Takové služby existují třeba ve Francii nebo Velké Británii. Právě britský model se líbí ministru vnitra Ivanu Langerovi.

Policejní asistenti by podle něj měli pomáhat při udržování pořádku za mimořádných situací. Deník doplňuje, že projekt ale může narazit na nezájem občanů. V průzkumu, který si nechalo udělat ministerstvo, ale naznačilo ochotu policii pomáhat 28 procent lidí.

Naděžda Hávová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme