Vláda chce pomoci ČSA překonat krizi

Odlivu cestujících a ekonomickým potížím čelí po teroristických útocích z 11. září letecké společnosti téměř na celém světě. České aerolinie v posledních třech týdnech zaznamenaly asi deseti až patnáctiprocentní pokles zájmu o leteckou dopravu, a denně přicházejí podle odhadů o miliony korun na tržbách. Vedení ČSA chce proto znovu otevřít jednání s odborovými organizacemi o výši mezd. Formy pomoci hledá také vláda.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stát by měl poskytnout záruku tuzemským leteckým dopravcům na škody způsobené teroristy útokem nebo válečnou operací. Vláda tak reagovala návrhem zákona na snížení pojistného plnění pro tyto případy, které ohlásily pojišťovny po teroristickém útoku na New York a Washington. Podle mluvčího kabinetu Libora Roučka by parlament měl tento zákon projednat ve zkráceném řízení, aby mohl co nejdříve platit. "Státní záruka má být poskytnuta na odpovědnost za škodu na životě a zdraví nebo věci, případně na jinou majetkovou škodu, způsobenou provozem letadla třetím osobám při válečných a teroristických akcích přesahující výši pojistného plnění z pojistné smlouvy uzavřené leteckým dopravcem. Záruka má být poskytnuta do výše 500 milionů amerických dolarů, a to pouze leteckému dopravci, který provozuje leteckou obchodní dopravu na základě licence", řekl Rouček ČRo 1 - Radiožurnálu.

Ministr dopravy Jaromír Schling považuje zásah státu v současné situaci za správný. V případě Českých aerolinií ministerstvo uvažuje také o odsunutí splátek půjčky, kterou ČSA mají u Konsolidační agentury.

ČSA zatím vyzvaly všechny odborové organizace v podniku k novému jednání o platech leteckého personálu. Prezident firmy Miroslav Kůla odboráře vyzval, aby přehodnotili již dosažené dohody a sami přišli s návrhy na jejich zmrazení či změnu. "Z právního hlediska dohodnuté podmínky jsou dohodnuté podmínky, a my je samozřejmě dodržíme. Ale já bych velmi uvítal, kdyby odborové organizace v tomto případě projevily dostatek moudrosti a ty podmínky samy změnily".

Vedení ČSA se koncem srpna dohodlo s piloty na růstu pohyblivé složky mezd o 30 procent. Stevardky dostaly přidáno zhruba deset procent. Odboráři dosud neoznámili, zda od vyjednaných platových navýšení ustoupí. Podle zástupce odborářů Dušana Horáka svou reakci zvažují.

Lenka Šumová, Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme