Vláda chce pomoci lidem trpícím Alzheimerovou nemocí

Vláda se bude zabývat problémy lidí trpících Alzheimerovou chorobou. Do příštího roku by měla jednotlivá ministerstva nabídnout řešení, která odpovídají sféře jejich vlivu. Tak zvaný plán ‚Alzheimer‘ má zjistit, co nemocní a jejich příbuzní potřebují nejvíc, a které problémy je třeba řešit co nejdřív.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozek pacienta trpícího Alzheimerovou chorobou - snímek pořízený pozitronovou emisní tomografií (PET) | Foto: National Institutes of Health, Licence Public Domain, volné dílo

Podle odhadů žije v republice zhruba 120 tisíc nemocných s Alzheimerovou chorobou. Málo se například ví o tom, že 80 procent partnerů pacientů trpí depresí a nemoc dokáže dlouhodobě zasáhnout nejen ty, které postihla.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Alzheimerově nemoci mluvila v pořadu Stalo se dnes Iva Holmerová, primářka z pražského centra České alzheimerovské společnosti.

„Říká se, že Alzheimerovou chorobou netrpí nikdy jeden člověk, ale jsou to minimálně vždycky dva, kteří jí trpí. Tím je to závažnější, že rodinní příslušníci jsou těmi, kdo poskytuje většinu péče, u nás je to 80 procent,“ vysvětluje Iva Holmerová, primářka z pražského centra České alzheimerovské společnosti.

Lidí, kteří trpí Alzheiemerovou nemocí navíc stále přibývá. „Je to tím, že naše populace stárne. My se sice dožíváme vyššího věku v lepším zdraví, některá onemocnění se již daří oddálit, ale zatím to tak příliš neplatí o Alzheimerově chorobě. Tím, že se dožijeme vyššího věku, máme větší šanci onemocnění získat,“ dodává Holmerová.

Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme