Vláda chce příští rok navýšit platby za státní pojištěnce o 4,7 miliardy

Platby za státní pojištěnce by mohly být od příštího roku vyšší. Podle ministra financí v demisi Jana Fischera by se tak do zdravotnictví mohlo dostat o necelých pět miliard korun víc. Návrh by musel schválit Senát pomocí takzvaného zákonného opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr financí Jan Fischer byl 10. července uveden do úřadu. Vpravo je premiér Jiří Rusnok | Foto: ČTK

Podle Fischera rozpočet původně počítal na tyto účely s částkou 3,7 miliardy korun. Po dnešním jednání o rozpočtu se ale podařilo tuto kapitolu navýšit.

„My jsme to zvýšili o jednu miliardu, čili bude to 4,7 miliardy, aniž jsme museli sáhnout do deficitu,“ uvedl Fischer.

Viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Ladislav Friedrich ocenil snahy dostat do systému víc peněz, ale uvedená suma je podle něj příliš malá.

„Deklarovaná částka, o kterou bude systém navýšen, je velmi malá na to, aby sanovala už současné deficity a dopady sníženého výběru regulačních poplatků za den hospitalizace. Takže v tuto chvíli se obávám, že toto opatření je zcela nedostatečné k tomu, aby došlo k výšení úhrad tak, jak je diskutováno,“ řekl Radiožurnálu Friedrich.

Systém spotřebuje ročně celkem 290 miliard korun. O kolik by se mohly zvýšit platby za jednotlivé pojištěnce, dnes premiér Jiří Rusnok neřekl. Zákonné opatření chce kabinet podle něj schválit na příštím jednání společně se dvěma doprovodnými novelami k občanskému zákoníku.

Jaroslava Malínská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme