Vláda chce rychle prosadit své zákony

Vláda chce na léto svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Potřebuje totiž rychle projednat některé návrhy zákonů. Méně peněz dostanou při odchodu ze služby policisté a hasiči - jiné bude i jejich výslužné. Vepřín v Letech u Písku zřejmě bude zrušen. O těchto bodech ve středu jednal kabinet Jiřího Paroubka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Vláda požaduje mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Proběhnout by měla v červenci, ale záležet bude na dohodě se členy dolní komory Parlamentu. Sněmovna má přitom v létě prázdniny. Podle premiéra Jiřího Paroubka je však potřeba rychle projednávat návrhy zákonů, které teď schvaluje jeho vláda.

"Myslím si, že si to vynutí i to, aby byla další mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, a sice v měsíci září. Chtěli bychom o této věci jednat i s opozičními poslaneckými kluby," doplnil ministerský předseda.

Odchodné pro policisty a hasiče bude možná nižší

Policisté a hasiči budou při odchodu ze služby dostávat méně peněz. Počítá s tím novela zákona o služebním poměru, kterou schválila vláda. Předloha už měla původně platit od letošního ledna. Návrh vyvolal na podzim ostré politické debaty, a politici proto jeho účinnost odsunuli.

Ministerstvo vnitra se teď snaží prosadit novelu, která snižuje odchodné z původních maximálně osmi platů na šest. Podle ministra Františka Bublana se mění i výslužné: "Výsluhový příspěvek se začne počítat od patnácti let, za které bude mít příslušník nárok na 20 procent ze svého měsíčního platu. Ta křivka má postupnou vzrůstající tendenci a končí na pětatřiceti letech služby. Poté bude mít nárok na 50 procent." Novelu budou teď schvalovat poslanci.

Vláda jednala o budoucnosti vepřína v Letech

Vepřín v Letech u Písku možná zmizí. Vláda chce o jeho zrušení jednat s majitelem objektu. Vepřín stojí částečně v místech bývalého koncentračního tábora. Podle Jiřího Paroubka existují dvě varianty řešení - jednou z nich je zřídit na místě památník:

"Je potřeba si říci, do jaké míry je ta záležitost reálná, kolik bude stát peněz a podobně. Druhá možnost je tyto peníze po dohodě s romskými iniciativami použít na vzdělávání mladé části romské populace." Řešení budou hledat ministři ve spolupráci s vládním zmocněncem pro lidská práva Svatoplukem Karáskem a romskými občanskými organizacemi.

Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme