Vláda chce rychle prosadit své zákony

Vláda chce na léto svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Potřebuje totiž rychle projednat některé návrhy zákonů. Méně peněz dostanou při odchodu ze služby policisté a hasiči - jiné bude i jejich výslužné. Vepřín v Letech u Písku zřejmě bude zrušen. O těchto bodech ve středu jednal kabinet Jiřího Paroubka.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Vláda požaduje mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Proběhnout by měla v červenci, ale záležet bude na dohodě se členy dolní komory Parlamentu. Sněmovna má přitom v létě prázdniny. Podle premiéra Jiřího Paroubka je však potřeba rychle projednávat návrhy zákonů, které teď schvaluje jeho vláda.

"Myslím si, že si to vynutí i to, aby byla další mimořádná schůze Poslanecké sněmovny, a sice v měsíci září. Chtěli bychom o této věci jednat i s opozičními poslaneckými kluby," doplnil ministerský předseda.

Odchodné pro policisty a hasiče bude možná nižší

Policisté a hasiči budou při odchodu ze služby dostávat méně peněz. Počítá s tím novela zákona o služebním poměru, kterou schválila vláda. Předloha už měla původně platit od letošního ledna. Návrh vyvolal na podzim ostré politické debaty, a politici proto jeho účinnost odsunuli.

Ministerstvo vnitra se teď snaží prosadit novelu, která snižuje odchodné z původních maximálně osmi platů na šest. Podle ministra Františka Bublana se mění i výslužné: "Výsluhový příspěvek se začne počítat od patnácti let, za které bude mít příslušník nárok na 20 procent ze svého měsíčního platu. Ta křivka má postupnou vzrůstající tendenci a končí na pětatřiceti letech služby. Poté bude mít nárok na 50 procent." Novelu budou teď schvalovat poslanci.

Vláda jednala o budoucnosti vepřína v Letech

Vepřín v Letech u Písku možná zmizí. Vláda chce o jeho zrušení jednat s majitelem objektu. Vepřín stojí částečně v místech bývalého koncentračního tábora. Podle Jiřího Paroubka existují dvě varianty řešení - jednou z nich je zřídit na místě památník:

"Je potřeba si říci, do jaké míry je ta záležitost reálná, kolik bude stát peněz a podobně. Druhá možnost je tyto peníze po dohodě s romskými iniciativami použít na vzdělávání mladé části romské populace." Řešení budou hledat ministři ve spolupráci s vládním zmocněncem pro lidská práva Svatoplukem Karáskem a romskými občanskými organizacemi.

Helena Šulcová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme