Vláda chce škrty prosadit ve stavu legislativní nouze

Vláda chce projednat čtyři úsporné zákony ve stavu legislativní nouze. O její vyhlášení požádá předsedkyni sněmovny Miroslavu Němcovou. Kabinet chce, aby normy mohly platit od počátku příštího roku. Sociálí demokraté v reakci předčasně ukončili první den říjnové schůze sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas obhajuje úsporná opatření v Poslanecké sněmovně.

Premiér Petr Nečas obhajuje úsporná opatření v Poslanecké sněmovně. | Foto: Tomáš Adamec

Vláda kvůli prosazení úsporných opatření vyhlásí stav legislativní nouze. Ve sněmovně totiž dnes neuspěla se zrychleným projednávání škrtů za 40 miliard korun. Ty počítají například se zpětným zdaněném státní podpory stavebního spoření nebo se snížením sociálních dávek. Poslanci v prvním čtení podpořili škrty ve státní podpoře stavebního spoření. Vláda ale původně chtěla, aby sněmovna úsporná opatření projednala ve zkráceném řízením, aby tak mohly začít platit už od nového roku.

Nové předložení - v legislativní nouzi

Premiér Petr Nečas Radiožurnálu řekl, že vláda proto tyto návrhy z dolní komory stáhne a předloží je znovu. Zároveň požádá šéfku poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou, aby pro jejich další projednávaní vyhlásila stav legislativní nouze. Vláda předložila poslancům návrh tak, aby ho mohli schválit ve zrychleném projednávání již dnes. To ale ČSSD vetovala. Spolu s komunisty také vetovala návrh na zkrácení lhůty k projednání na 15 dní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Nečas k vyhlášení legislativní nouze

„Sněmovna zabránila jejich sválení tak, aby byly účinné od 1. ledna. Čili teď reálně škodí, že mohou vzniknout velké hospodářské škody, zhoršení ratingu, vyšší splátky na dluhovou službu – čili teď je splněn důvod k vyhlášení egislativní nouze, protože teď hrozí velké hospodářské škody,“ řekl Nečas.

Poslanecká sněmovna | Foto: Tomáš Adamec

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik tvrdí, že pokud norma projde, pak Česku mohou hrozit arbitráže: „Ony tady skutečně hrozí arbitráže ze strany matek stavebních spořitelen,tak konec konců, kdyby to prošlo, jakože to asi projde, tak zisk pro státní rozpočet může být dokonce záporný,“ varoval Kováčik.

Předčasný konec jednacího dne

To, že vláda neinformovala zákonodárce o úvahách o vyhlášení legislativní nouze pro projednávání reformních norem, rozčílilo poslance Lidového domu. Jejich lídr Bohuslav Sobotka požádal o dvouhodinovou přestávku na jednání klubu. Jednání dolní komory bylo zhruba ve čtvrt na šest odpoledne ukončeno.

Pro vládu je důležitý 1. leden

Komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček v Ozvěnách dne připomněl, že zákonodárce při tvorbě institutu legislativní nouze měl na mysli pouze jeho zcela výjimečné použití.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dění ve Sněmovně popsala v Ozvěnách dne Věra Masopustová a komentoval Petr Nováček

„V případě živelních pohrom, ohrožení státu zvenčí nebo v případě obrovských národohospodářských škod – a na to se to bude vláda zřejmě snažit navléknout. Ale argument protistrany bude ten, že vláda si měla pospíšit, přijít s příslušnými návrhy do sněmovny dříve a ta se měla sejít dříve než na konci října,“ zdůraznil Nováček.

Připomněl, že do 13. listopadu se může sejít Senát v dosavadním složení, ve kterém má pravice převahu. To se ale po 13. listopadu změní. Vláda musí počítat s tím, že nově zvolený Senát může vládou předkládané reformní návrhy vracet. Má-li se vše stihnout tak, aby zákony platily od Nového roku, chce to vláda zařídit vyhlášením legislativní nouze, poznamenal Nováček.

Žádost předsedkyni sněmovny

Vláda se pak večer skutečně mimořádně sešla a rozhodla, že předlohy z řádného projednávání ve sněmovně stáhne. K tomuto postupu vláda sáhla proto, aby normy mohly platit od počátku příštího roku. Předpokládá to návrh státního rozpočtu."Já si jako předseda vlády nechci zahrávat s laškováním, s vyhlašováním stavu legislativní nouze, když to není úplně stoprocentně nezbytné," řekl Petr Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda poslaneckého klubu TOP 09/Starostové Petr Gazík ve Stalo se dnes

Nečase podpořili předsedové TOP 09 Karel Schwarzenberg a Věcí veřejných Radek John. "Přestože chceme dialog, musíme říci, že prioritou v tuto chvíli je zastavit zadlužování," zdůraznil John.

Opozice uvažuje o Ústavním soudu

Opozice postup kritizuje a hrozí Ústavním soudem. "Nemohu vyloučit, pokud vláda nebude schopna vysvětlit, proč najednou vyhlašuje stav legislativní nouze, že i tato věc bude v této souvislosti předmětem zkoumání Ústavního soudu," uvedl Bohuslav Sobotka, úřadující předseda ČSSD.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09/Starostové Petr Gazík ve Stalo se dnes prohlásil, že postup ČSSD je neadekvátní. „ČSSD tady jasně ukázala, že jí nejde o blaho tohoto státu, ale o nějaké divadlo, o to, aby ukázala jakou má sílu a že chce obstruovat.“

Podle Gazdíka vládě nic jiného nezbývá. „Pokud chceme zajistit stabilitu české měny, aby nebyl republice snížen rating, pokud chceme, aby státní rozpočet byl schválen a fungoval, tak vládě nezbývá než udělat vše pro to, aby dotyčné zákony byly schváleny a Česká republiky tak dodržela závazky vůči Evropské unii.“

Milan Kopp, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme