Vláda chce snížit částku životního minima

Životní minimum se zřejmě od příštího roku výrazně sníží. Vláda si od toho slibuje, že lidé budou aktivněji vyhledávat i méně placenou práci namísto toho, aby zůstávali doma na sociálních dávkách. Záměr musí ještě ministerstvo práce a sociálních věcí dopracovat do podoby zákona. Po jeho schválení vládou a parlamentem teprve může platit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S. Gross a Z. Škromach

S. Gross a Z. Škromach | Foto: Dan Krzywoň

Dnešní životní minimum jednotlivce dosahuje 4 300 korun. Po změně zákona by tato částka klesla na 2870 korun a ještě výraznější pokles by měl nastat u vícečlenných domácností. To zasáhne hlavně Romy, a tak jejich organizace jsou proti tomuto návrhu.

Zatím se do životního minima zahrnují jak náklady na osobní spotřebu, tak náklady na bydlení. Zůstala by pouze ta první část životního minima. Právě vzhledem k životními minimu se změní například výpočet příspěvku na bydlení. Dnes ho dostávají rodiny, jejichž příjem nedosahuje 1,6 násobku stávajícího minima. Nově by se v příspěvku na bydlení měly zohlednit náklady v regionu, kde dotyčná rodina žije. Více by se tedy do posuzování podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha měly zapojit obce.

Vláda se také shodla na nové položce sociálního systému - na existenčním minimu. To by měli pobírat dlouhodobě nezaměstnaní, kteří bez vážnějších důvodů odmítli nabízenou práci. Přišli by proto o sociální dávky a stát by jim vyplácel 2 010 korun měsíčně.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme