Vláda chce snížit dotace na pomoc drogově závislým, odborníci před tím varují

Vláda tento měsíc navrhne snížit dotace organizacím, které pomáhají drogově závislým. Premiér přitom loni ocenil zprávu Globální komise pro drogovou problematiku při OSN, která doporučuje v první řadě prevenci. Válka s drogami podle ní totiž nic neřeší a naopak vytváří obrovské vedlejší škody – přispívá například k šíření nemocí a kriminalizaci narkomanů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zabavené injekční stříkačky

Zabavené injekční stříkačky | Foto: Policie ČR

Také čeští odborníci varují, že vládní návrh omezit finance na pomoc drogově závislým se společnosti vrátí. Své si myslí rovněž českobudějovičtí kriminalisté, kteří v městských brlozích pátrají po drogách i jejich uživatelích.

„To jsou opravdu už lidi, kteří jsou na dně, protože my jsme jim sebrali 0,2 gramů pervitinu nebo jestli má nějakou marihuanu. To je opravdu pro jejich potřebu. Určitě je to přestupek, že má u sebe nějakou drogu, ale těžko by se to v tomto nepořádku asi dohledalo,“ říká jeden z policejních komisařů, kteří chtějí zůstat v anonymitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jitky Cibulové-Vokaté o problematice protidrogové prevence a pomoci drogově závislým

Za uživateli drog jezdí pravidelně několikrát do měsíce už několik let. Baví se s nimi jako se starými známými a nedívá se na ně jako na kriminální živly, ale jako na oběti.

„Rozhodně nemám rád lidi, kteří obchodují a vyrábějí drogy, to netoleruji. Nejvíc mě rozčiluje nebo nejvíc se mně dotýká, že je tam hodně mladých děvčat. Vím, že tato děvčata drogu dostávají – jak tvrdí – zdarma, ale že to není úplně zdarma, že je to za nějakou protislužbu. Takže to beru spíš jako takové novodobé otrokářství, vydírání, já nevím, jak bych to nazval,“ uvažuje.

Globální komise pro drogovou problematiku ohromila svět prohlášením, že represe selhaly a problém drog nevyřeší. Doporučuje proto radikální změnu. Místo kriminalizace a trestů pro uživatele drog navrhuje prevenci, léčbu a ochranu lidských práv drogově závislých. To ale není zadarmo a peníze chybí i v České republice.

Je to riziko i pro veřejnost, myslí si odborník

„Stát dneska šetří na všem, takže veškerá zařízení, státní ústavy pro mládež, výchovná střediska, diagnosťáky, všechno tohle, co tady je, jsou omezované, nejdou tam peníze, takže odtamtud odcházejí lidi, některé ústavy se budou i zavírat. Takže co se týká nějaké prevence nebo pomoci státu těmto lidem, ničeho dobrého se nedočkají, naopak bude to horší a horší,“ potvrzuje další z policistů.

Stát omezuje rozpočet také zařízením, která se zabývají prevencí, což podle vedoucího českobudějovické poradny Prevent Tomáše Brejchy pocítí nejenom uživatelé drog, ale znamená to určitá rizika i pro veřejnost.

„Dostali bychom se na úroveň postkomunistických států, třeba v Rusku. Určitě by vzrostl počet HIV nakažených, žloutenkou typu C. Otázka je, co by se dělo se stříkačkami, protože nemají motivaci je bezpečně likvidovat, když třeba za ně nedostanou ty čisté, což by znamenalo zase větší riziko nakažení lidí, kteří s drogami nemají nic společného,“ vysvětluje.

Vláda v letošním roce plánuje snížení výdajů na protidrogovou politiku o deset, možná až o devatenáct milionů korun. Na svém zasedání o tom rozhodne tento měsíc.

Jitka Cibulová Vokatá, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme