Vláda chce snížit výdaje na pobyt azylantů

Vláda chce zabránit zneužívání žádostí o azyl. Chce dnes proto navrhnout parlamentu takovou změnu zákona, která by omezila počet stížností, se kterými se dosud mohl cizinci, kterým odmítli ministerští úředníci udělit azyl, obrátit na krajský a poté i na Nejvyšší správní soud. Často je totiž takovéto odvolání jenom účelové, protože po celou dobu, než soud rozhodne, stát musí žadatelům hradit pobyt u nás včetně stravy, kapesného a zdravotní péče. Nejde přitom vůbec o malé částky: loni u nás žádalo o azyl 5 tisíc lidí, rok předtím dokonce 11 tisíc. Nejvíce z Ukrajiny, Ruska a Vietnamu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V azylovém domě | Zdroj: AFP

Podle Tomáše Haišmana z ministerstva vnitra by novela zákona odlehčila soudům a hlavně ušetřila státu peníze. "My si hlavně myslíme, že ten základní důvod pro řadu žádostí pomine. Vize dlouhého legálního pobytu tím nejjednodušším možným způsobem by měla pominout a od toho poklesu bude odvozena i částka, kterou stát ušetří."

Markéta Kaclová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme