Vláda chce udržet schodek rozpočtu na 5,3 procenta HDP

Vláda podle premiéra Jana Fischera nemůže nahrazovat neschopnost nebo neochotu politických stran spolupracovat. Předseda vlády tak reagoval na schvalování státního rozpočtu na rok 2010, kdy se levici podařilo v Poslanecké sněmovně prosadit pozměňovací návrhy ve výši dvanácti miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně

Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně | Foto: Tomáš Adamec

Kabinet podle Fischera využije všech možností, aby schodek rozpočtu udržel na hranici 5,3 procenta HDP. Použít chce i dividendy společnosti ČEZ.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda vlády Jan Fischer byl hostem Radiofóra

"Částku 5,1 miliardy korun, o kterou bude zkrácení Státní fond dopravní infrastruktury, vláda dorovná z privatizačních výnosu, respektive z dividend společnosti ČEZ. Tato operace deficit nezvýší," řekl Fischer.

Přes 3 miliardy se podle něj ušetří v rozpočtech jednotlivých resortů. Další čtyři miliardy jsou ale nekryté. Jde vlastně o skryté zvýšení deficitu a to si podle premiéra nemůžeme dovolit. Vláda proto nedovolí část prostředků čerpat.

"Budeme je vázat a rozhodnutí, zda je budeme čerpat udělá vláda po zhodnocení stavu veřejných a státních financí a zhodnocení celkového výkonu ekonomiky v polovině roku," uvedl premiér. Kromě kapitol obrany a zemědělství by se to mělo týkat všech částí rozpočtu.

Ministerský předseda také řekl, že rozhodně nerezignuje na kontakty s politickými stranami. "Naopak ta komunikace bude muset být velmi výrazná a energická," uvedl Jan Fischer.

ODS vadí ležérní přístup

Podle místopředsedy ODS Petra Nečase sněmovna nemůže suplovat ležérní přístup vlády ke schvalování rozpočtu.

"Já jsem byl u přijímání všech rozpočtů samostatné České republiky a s takovým přístupem ke schvalování klíčového zákona jsem se ještě nesetkal. Premiéři v takové situaci stráví desítky hodin vyjednáváním s politickými partnery ve sněmovně a to tady nenastalo," uvedl Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výroky premiéra Fischera reagovali v Radiofóru místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek a místopředseda ODS, Petr Nečas

"Určitě o těchto věcech budeme v ODS jednat, na druhou stranu nepřijmeme žádné trucovité gesto, jsme zodpovědná politická strana," dodal Nečas.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek premiérova slova o tom, že vláda nemůže nahrazovat neschopnost nebo neochotu politických stran spolupracovat nepochopil.

"Důležité je, že byl přijat státní rozpočet a pokud premiér říká, že má jako svůj úkol udržení deficitu v předpokládaném schodku 5,3 procenta HDP, tak je v pořádku, že se k tomu hlásí," řekl Zaorálek.

Restriktivní rozpočet nechce Brusel

Rozpočet byl podle Zaorálka původně mírně restriktivní, což by podle výpočtů ČSSD způsobilo snížení tempa růstu ekonomiky o půl procentního bodu.

"Vyslyšeli jsme tak volání Evropské komise, která varovala před příliš rychlým snižováním deficitu, což by mohlo podvázat ekonomický růst. Jsem přesvědčen, že náš krok je ve světě vnímán pozitivně," prohlásil Zaorálek.

Janota zůstává

Premiér Fischer dnes také podpořil ministra financí Eduarda Janotu v jeho funkci. Přidal se tak k prezidentovi Václavu Klausovi, který se za šéfa státní pokladny postavil už v pátek.

Janota ještě před schůzkou s premiérem uvedl, že pokud na ministerském postu zůstane, chtěl by zformulovat nový návrh na úspory ve státním rozpočtu, například včetně snížení státního příspěvku na stavební spoření. Jestliže nebude Česko nic dělat pro snížení rozpočtového schodku, podle Janoty hrozí, že se za tři roky jeho dluh vyšplhá na dva biliony korun.

Igor Maňour, Tereza Janouškovcová Bartůňková, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme