Vláda chce umožnit cizincům nákup bytů, schválila příslušnou novelu

Vláda souhlasí s návrhem umožnit cizincům nákup bytů a obytných domů. Kabinet dnes přijal novelu devizového zákona. Důvodem změny je konec pětiletého přechodného období, na který Česko získalo výjimku od Evropské unie. Vláda souhlasí také s návrhem snížit výdaje na sociální služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad vlády ČR | Foto: Jan Rosenauer

Schválení zákona, který umožní cizincům nákup bytů, potvrdil ministr financí Miroslav Kalousek: "Protože to pětileté období končí v květnu příštího roku, navrhl jsem novelizaci devizového zákona, konkrétně paragrafu 17, tak, aby od května příštího roku mohli cizozemci fyzické osoby přímo v České republice nabývat nemovitosti související s bydlením."

Cizinci ale stále ještě nebudou moci v Česku kupovat zemědělskou půdu. Na rozdíl od bytů a obytných domů je její koupě pro cizince omezena sedmiletou výjimkou dohodnutou s Evropskou unií.

Vláda dnes schválila také novelu zákona o sociálních službách. Podle ministra Petra Nečase by měla zamezit rychlému růstu výdajů. Novela zákona má zpřísnit systém kontrol využívání příspěvku ze strany obcí. Předpokládá také snížení jeho nejnižší sazby a zvýšení sazby nejvyšší.

Nejnižší dávka by měla činit 800 korun, nejvyšší 12.000 korun měsíčně, uvedl Nečas. "Vedle toho tato novela obsahuje i odklad decentralizací dotačních procesů na 1. leden 2012. To znamená, že do té doby budou dotace v oblasti sociálních služeb nadále rozdělovány ministerstvem práce a sociálních věcí," dodal ministr.

V loňském roce na sociální příspěvky stát v rozpočtu vyčlenil 8,9 miliardy korun, reálné výdaje ale přesáhly 14 miliard a pro letošní rok se odhaduje až 19 miliard korun.

Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme