Vláda chce v EU prosadit větší pravomoci malých států

Mandát, se kterým půjde česká delegace do závěrečných jednáních o euroústavě, schválila na mimořádné noční schůzi česká vláda. Už v pátek bude summit Evropské unie hostit Brusel. Podle šéfa diplomacie Cyrila Svobody oproti dosavadnímu plánu budou navíc naší vyjednavači prosazovat, aby zásadní návrhy Evropská rada nejprve předložila k posouzení parlamentům členských států a pak se na nich jednomyslně shodla.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cyril Svoboda

Cyril Svoboda | Foto: Petra Mášová

Návrh by podle Svobody nebyl přijat, pokud by ho v radě kterákoli členská země vetovala. "Je důležité, aby v hlasování byla jednomyslnost v klíčových otázkách, například že daňové systémy jednotlivých zemí musí zůstat v kompetenci států. Tam, kde je snaha najít společné řešení, tam je potřeba vybrat kvalifikovanou většinu, která nás neohrožuje a posune celou Evropskou unii," uvedl Svoboda.

Při vytváření kvalifikované většiny má být rozhodnutí podle návrhu euroústavy přijato, pokud se pro ně vysloví nadpoloviční většina států, ve kterých žije více než 60 procent obyvatel unie. To zvýhodňuje velké země, podotkl Svoboda. Proto budou chtít podle něj čeští vyjednavači tento poměr zrovnoprávnit.

Principy, která má česká delegace hájit, stanovila vláda už počátkem října. Podle Svobody zůstává u svých priorit - potvrdil tak, že jeho dosavadní postup byl správný. "Mandát, který máme, je v zásadě stabilní tak, jak jsme ho měli, to znamená, že nedochází k nějakému rozšíření nebo manévrování, podle vývoje situace se hledí na zájem naší země. Vývoj jasně ukazuje, že nikdo nemusí mít obavu z toho, že by vznikl superstát," ujistil ministr.

Největší důraz chce příští týden při jednání o euroústavě klást na napravení pravidel hlasování v radách Evropské unie. Česko požaduje týmové rotační předsednictví v radách ministrů, které zajistí všem členským zemím rozšířené unie plný podíl na její činnosti.

Ministři potvrdili, že Češi budou prosazovat zachování evropského komisaře pro každou členskou zemi. Nejspíš ale narazí na argumenty zejména zakládajících členů unie, že pětadvacetičlenná komise nebude nikdy schopná se domluvit. Vyjednavači budou nadále trvat také na mezivládním charakteru evropského ministra zahraničí a právu veta především v daňové a rozpočtové oblasti.

Kabinet své mimořádné jednání zahájil v neobvyklou dobu - v neděli od 22:00. Na zasedání nedorazili jen ministr zemědělství Jaroslav Palas z rodinných důvodů a ministr životního prostředí Libor Ambrozek, jenž již dříve dal najevo určitou nelibost s termínem jednání.

Také prezident Václav Klaus tento termín vzhledem ke klíčovému významu projednávaných otázek pro naši zemi označil za naprosto nevhodný a proto pozvání na jednání vlády odmítl. Premiér Špidla ho o výsledcích bude informovat dnes.

Jaroslav Skalický, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme