Vláda chce zabránit korupci ve veřejných zakázkách

Vláda dnes projedná opatření, která mají zabránit korupci ve veřejných zakázkách. O výběrových řízeních nad půl miliardy korun by od dubna mohli rozhodovat jen lidé, kteří mají prověrku na stupeň 'důvěrné'.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

korupce - ilustrační foto

korupce - ilustrační foto | Foto: Magdaléna Trusinová

O prověřování lidí spojených s velkými výběrovými řízeními se začalo mluvit před několika týdny v souvislosti se snahou vlády bojovat proti korupci. Návrh vládě předkládá premiér Jan Fischer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projektový manžer Transparency International, Radim Bureš, mluví o zprůhlednění

V případě, že jeho návrh dnes projde, museli by být v budoucnu do komisí, které rozhodují například o stavbě dálnic nebo o velkých armádních zakázkách, nominováni jen lidé s prověrkou, kterou provádí národní bezpečnostní úřad.

Dokument počítá jak s prověřováním lidí, kteří připravují podmínky tendru, tak i těch, kdo nabídky hodnotí a vybírají vítěze. Zaostřeno bude už i na lidi rozhodující o tendrech nad 300 milionů.

Další protikorupční opatření

Podle Radima Bureše z Transparency International samo toto opatření zásadním způsobem nezmění situaci. Jedná se prý ale o krok správným směrem: "Je to pověstný kamínek do mozaiky, který přispívá k celému systému opatření, jež mohou omezit korupci ve veřejných zakázkách."

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ministr vnitra, František Bublan, mluví o bezpečnostních prověrkách.

K výraznému zprůhlednění systému veřejných zakázek byl ale ještě měla přibýt další opatření.

"Chce to zejména povinné zveřejňování výsledků a protokolů k veřejným zakázkám, tak aby bylo zřejmé, jaké byly nabídky, jak ty nabídky byly hodnoceny, podle jakých kritérií, jak to hodnocení dopadlo. A v případě, že se jedná o kvalitativní kritéria, tak zdůvodnění, proč byla dána přednost určité firmě před jinou. Považujeme za důležité, aby všechny tyto informace byly veřejně na internetu," pokračuje Bureš.

Stejně tak vidí prověrky i bývalý ministr vnitra a ředitel civilní rozvědky, František Bublan. Tedy jako dobrý, ale ne samospasitelný návrh.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda občanského sdružení Oživení, Tomáš Kramár, upozorňuje na fakt, že tendr neovlivňuje jen hodnotící komise, ale i řadoví úředníci.

Jedním z důvodů, proč by prověrku měl provádět Národní bezpečnostní úřad je také prověření financí jednotlivých členů komise.

"Oni se sice neseznamují s utajovanými skutečnostmi, ale prověrka může odhalit spojení s nežádoucími skupinami. Bude to jistota, že jsou z minulosti čistí. Také je důležité, že součástí prověrky je majetkové přiznání. NBÚ může ještě pět let kontrolovat účty členů komise a jednoznačně tak vidět, jestli přibyly peníze," vysvětluje Bublan.

Členové komise by museli sami zažádat o prověrku na NBÚ. Výsledky prověrek ale nejsou a nebudou transparentní. Ale pokud člen komise prověrku ztratí, informuje se o tom premiér a nebude tak moct zasadat v komisi.

Problém vidí Bublan ve faktu, že například vojenské zakázky podléhají určitému stupni utajení. Jakýkoliv pokus zprůhlednit je bude proto zřejmě neúspěšný.

Radim Bureš z Transparency International připoměl výsledky průzkumu, který v nedávné době dělala Asociace malého a středního podnikání. Ukázalo se, že provize u veřejných zakázek činí v průměru až patnáct procent.

V porovnání s ostatními evropskými zeměmi jsme v trochu horším průměru. Nejvíce bezkorupční jsou severské země, západ je na tom lépe než my a hůře je na tom jih - například Itálie nebo Řecko.

Předseda občanského sdružení Oživení, Tomáš Kramár, podotýká, že je nutné si uvědomit, že hodnotící komise má velmi omezené možnosti manipulovat s danou zakázkou: "Největší riziko manipulace nebo korupce je při vytváření té zadávací dokumentace. Lidé, kteří připravují ty zakázky jsou často řadový úředníci. A u nich není šance, abychom chtěli aby desítky nebo stovky úředníků měli prověrky."

Tomáš Medek, Zuzana Walterová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme