Vláda chce zahraniční mise financovat pomocí dluhopisů

Vyslání protichemické jednotky do Kuvajtu a 6. polní nemocnice do Afghánistánu by mohlo stát asi jednu miliardu 700 milionů korun. Vláda rozhodla, že tuto částku získá z výnosu dluhopisů. Už v úterý proto předá parlamentu návrh zákona o dluhopisovém programu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Tvrdík | Foto: Alexandra Mlejnková

Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka je pravděpodobné, že skutečné náklady na obě armádní zahraniční mise budou o něco nižší. "V obou případech se pohybujeme v regionech, které pro nás jsou poměrně neznámé, a plánovat finanční náklady je pro nás poměrně složité. Proto jsme přikročili k horním hranicím našich kvalifikovaných odhadů - celkové částky potom na nasazení obou jednotek se pohybují kolem miliardy 700 milionů. Nepředpokládám však, že by tato částka byla reálně celá utracena, myslím si, že ten skutečný rozpočet na obě operace bude v řádu dvou nebo tří set milionů korun nižší," řekl ministr Tvrdík po zasedání vlády.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík o nákladech na zahr. mise

"Dluhopisy jsou nezbytně nutné k financování činnosti jednotek, které v současné době již opouštějí území České republiky. Dluhopisový program má splatnost dvacet let od nabytí účinnosti a skutečností je, že o prostředky získané emisí dluhopisů lze překročit celkové výdaje státního rozpočtu," dodal ministr obrany.

Jaroslav Tvrdík už dříve pohrozil demisí, pokud parlament nebude s dluhopisy souhlasit. Opozice ale dala najevo, že se jí tento způsob financování nezamlouvá - peníze by se podle ní měly najít v rozpočtu. Ministr financí Jiří Rusnok však říká, že ve státní pokladně žádnou rezervu nemá.

"Z rozpočtu se správně má platit všechno a vydávání dluhopisů je vlastně mimořádná metoda. Problém je v tom, že sociální demokraté si zvykli, že skoro všechno chtějí platit z dluhopisů, a opozice se domnívá, že další prohlubování státního dluhu není možné," řekl Radiožurnálu šéf rozpočtového výboru sněmovny Vlastimil Tlustý z ODS.

Aleš Heřmánek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme