Vláda chce zdražit cigarety, návrh projednají senátoři

Senátoři dnes mají rozhodnout o zvýšení daně u tabákových výrobků. Pokud novelu schválí, krabička cigaret zdraží od ledna příštího roku o tři koruny. Vládní předloha počítá s tím, že sazba daně z cigaret se zvedne pět haléřů za kus, u doutníků o deset haléřů. U řezaného tabáku bude daň vyšší o 60 korun za jeden kilogram.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety

Sociálnědemokratický senátor Zdeněk Škromach snaze vlády rozumí, ale dodává, že daňové změny by neměly být roztříštěné.

„Chápu, že vláda potřebuje další peníze. Na druhou stranu to může mít efekt, že odradí některé lidi od kouření. Tyto změny by se ale měly dělat v komplexu. Tady stále ale vykukuje zvýšení DPH a poměrně velké změny. Bude záležet na ministrovi financí, jak dokáže přesvědčit oranžový senát,“ říká.

Senátor za ODS Jaroslav Kubera je navzdory většinové shodě v horní parlamentní komoře proti. Kromě jiného tvrdí, že opatření poškodí sociálně slabé rodiny. „Nepřestanou kouřit. Nula od nuly pojde,“ myslí si.

Opatření by podle Ministerstva financí mělo v roce 2012 vynést 2,1 miliardy korun a zvedne se díky němu i výnos z daně z přidané hodnoty.

Lucie Husárová 1, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme