Vláda chce zefektivnit boj proti drogám a hazardu. Prevenci budou resorty řešit společně

Přes 12 procent dospělých v Česku pije denně alkohol a kouří jich přibližně čtvrtina. Vyplývá to ze zjištění národního protidrogového koordinátora. Údaje o závislostech Čechů na alkoholu, cigaretách nebo hracích automatech přiměly vládu zefektivnit boj proti drogám a hazardu. Prevenci budou jednotlivé resorty řešit společně.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto)

Narkoman, drogy, stříkačka (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

„Podle dnešních studií i malé množství škodí zdraví, takže jedním z výstupů by mělo být zvýšení povědomí o rizicích spojených s užíváním alkoholu,“ vysvětluje náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová z ČSSD.

„Jeden základní cíl je, aby se snížila spotřeba u alkoholických nápojů u dospělých o 3,5 procenta na osobu do roku 2018 a o 5 procent spotřeby čistého lihu na osobu do roku 2020,“ uvádí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Od konzumace alkoholu a tabáku je třeba odradit zejména děti a mladistvé, říká náměstkyně ministra zdravotnictví za ČSSD, Lenka Teska Arnoštová

Podle statistik denně kouří dva miliony Čechů, až jeden a půl milionu lidí denně pije alkohol a stát navíc eviduje skoro půl milionu problémových hazardních hráčů.

„Máme přibližně 100 tisíc lidí, u kterých z monitoringu víme, že hrají patologicky. Přibližně 30 procent mladistvých mezi 15 až 17 rokem má zkušenost s hraním online, každý třetí člověk v této zemí má zkušenost s hazardem a přibližně 400 tisíc lidí je v nějakém riziku v rozvoji závislosti,“ podotýká národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Společná prevence, osvěta ve školách

Prevenci proti všem těmto závislostem by v budoucnu měly řešit resorty společně. „Problematiky jsou vzájemně spojené, a pokud se řeší společně, tak je i cíl vždy rychlejší a samozřejmě efektivnější,“ míní náměstkyně ministra zdravotnictví.

Podle Arnoštové je třeba zejména odradit od konzumace alkoholu a tabákových výrobků odradit děti a mládež. „Je třeba řešit právě ten stav, před tím než se dostanou do fáze závislosti,“ zdůraznila. Pětina patnáctiletých pravidelně pije alkohol a 16 procent kouří.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda chce zefektivnit boj proti drogám a hazardu. Zjišťovala Jana čermáková

„To znamená, je třeba se soustředit na pomoc, na primární prevenci, která by měla směřovat do škol, školských zařízení. A zde vidím význam tohoto akčního plánu, že jednotlivá ministerstva se zavázala, že budou spolupracovat,“ řekla Českému rozhlasu náměstkyně ministra zdravotnictví za ČSSD Lenka Teska Arnoštová.

Normu o regulaci hazardu i takzvaný protikuřácký zákon teď mají na stole poslanci. Názor na úplný zákaz kouření v restauracích ale ve sněmovně jednotný není.

Například poslankyně KSČM Alena Nohavová si myslí, že by měli rozhodovat restauratéři: „V zařízeních, ve kterých se jídlo nepodává, by kouření zakázáno nebylo, ale majitel by zařízení musel označit, zda je kuřácké, nebo nekuřácké.“

Podle ministerstva zdravotnictví by mohl zákon omezující kouření začít platit v květnu.

Jana Čermáková, Václav Rokyta, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme