Vláda chce zintenzivnit boj proti domácímu násilí, přijala nový akční plán

Vláda dnes schválila takzvaný Národní akční plán prevence domácího násilí. Slibuje si od něj vyšší počet míst v azylových domech nebo dostupnější asistenci terapeutů. Upravit by se měl také způsob, který umožní dítěti setkat se s rodičem, který se domácího násilí dopouštěl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Domácí násilí | Foto: www.stopnasili.cz

Jindřiška Krpálková, předsedkyně Výboru pro prevenci domácího násilí při Úřadu vlády, ve vysílání Rádia Česko popsala, jak by takové setkání dítěte s rodičem násilníkem mělo vypadat. „Oba rodiče musí být po celou dobu provázeni odborníky. Takové setkání s dítětem musí být připraveno, musí být souhlas obou rodičů, musí u obou rodičů být určitá dohoda, jak tato setkání budou probíhat,“ vysvětlila Krpálková. Když se má rodič setkat s dítětem, po celou dobu by měl setkání být přítomen odborný pracovník, který by měl jistit bezpečí dítěte, dávat pozor, aby nebylo řečeno něco nevhodného. „Aby mezi otcem nebo matkou a dítětem nedošlo v interakci k něčemu, co by mohlo dítě traumatizovat,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jindřiška Krpálková ve Světě o druhé Rádia Česko

Podobný návod sice v Česku prozatím nechyběl, podle Krpálkové u nás fungují některé organizace, které jsou takové setkání schopny zorganizovat. „Je to jako vždy o penězích, nebyly na to finance,“ poukázala Krpálková na to, co by se teď mohlo změnit. „Teď si možná můžeme slibovat, že pod vlivem akčního plánu nějaké finanční prostředky na to budou vyčleněny,“ přeje si.

Přibývá také případů násilí páchaného na rodičích ze strany jejich dětí i případů násilí páchaného na seniorech. „Dbali jsme na to, aby všechno to, co se dá zahrnout pod pojem domácí násilí, bylo v akčním plánu obsaženo,“ podotkla Krpálková.

Další neméně nákladnou věcí, se kterou plán počítá je zvýšení počtu míst v azylových domech nebo dostupnější asistence terapeutů, kteří by měli pomáhat další rizikové skupině v rámci problematiky domácího násilí, seniorům.

„Jsme idealisté a tím, že národní akční plán bude existovat, resorty se musí tou problematikou zabývat, náš výbor bude každý rok vyhodnocovat, jaké kroky byly podniknuty, s jakým úspěchem. Spoléháme na tyto tlaky, které povedou k tomu, že dříve či později ty finanční prostředky na to vynakládány budou,“ řekla dále Krpálková.

Klíčové pro úspěch potírání i pro prevenci domácího násilí bude i to, jak se k problematice bude stavět policie, která by měla právo v oblasti domácího násilí vymáhat. „Vážný problém je ten, že policistů máme mnoho, ale jen málo z nich bylo proškoleno touto problematikou,“ upozornila Krpálková. „Přežívá mínění, že, je to vnitřní rodinná záležitost, ať si to ty rodiny řeší,“ popsala dosavadní praxi. I to by se mělo změnit. „Policejní prezidium bude dbát na to, aby se v této oblasti policisté více vzdělávali,“ uzavřela Krpálková.

Lenka Buriánková, Ondřej Černý, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme