Vláda chce znovu zavést zelenou naftu i pro zemědělce s živočišnou výrobou

Zemědělci s živočišnou výrobou by mohli opět ušetřit na pohonných hmotách. Poslanci projednají rozšíření takzvané zelené nafty. Díky ní vrací stát farmářům část spotřební daně, od roku 2012 ale jen hospodářům v rostlinné výrobě. To se teď má změnit, podle vládní koalice dokonce ve zrychleném režimu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krávy

Krávy | Foto: Aleš Spurný

Zemědělci snahu vládní koalice vítají. „Podle mě byl nesmysl, že to bylo jenom pro rostlinku, pro živočišnou už to mělo být dávno. Samozřejmě se tam spotřebovává nafta na produkci, jako se spotřebovává nafta v rostlinné výrobě,“ argumentuje například jednatel AGRO Jaroměř Jaroslav Vojtěch.

Přínosy vládního opatření vypočítal už dříve ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL: „V letošním roce by vratka zelené nafty měla přinést 900 milionů. Ještě pro letošní rok, to znamená, že by zemědělci mohli žádat na podzim zpětně od 1. ledna tohoto roku. To je důležité.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vláda chce znovu zavést zelenou naftu i pro zemědělce s živočišnou výrobou. Jen letos by mohli získat až 900 milionů korun

Podle Jurečky zemědělci podporu nutně potřebují – agrární sektor je prý v největší krizi od roku 1990.

Pozitivní dopad opatření vyzdvihl v minulosti i premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD.

„Slibujeme si od toho, že by to mohlo být opatření, které zlepší potravinovou soběstačnost České republiky v důležitých komoditách. Doufejme, že přispěje ke zvýšení rentability výroby mléka i masa tady v České republice,“ uvedl.

Vládní koalice by opatření chtěla prosadit ve zrychleném režimu, tedy rovnou v prvním čtení. Proti takovému postupu ale bude pravicová ODS.

Problematické kontroly?

„Považujeme to za populistický krok, který je spíš velkou malou domů pro velké firmy, ale zemědělství jako celku rozhodně nepomůže, ale pomůže jenom některým velkým firmám. Pro nás je to výjimka, která není akceptovatelná. Jsme pro zelenou naftu, ale pro všechny,“ upozorňuje poslanec ODS a bývalý ministr zemědělství Petr Bendl.

Přehrát

00:00 / 00:00

K vládnímu návrhu se vyjádřil někdejší ministr zemědělství v Nečasově kabinetu, poslanec ODS Petr Bendl

Zelenou naftu před čtyřmi lety zrušil právě kabinet, v němž Bendl šéfoval resortu zemědělství. Navrhované opatření není podle Bendla příliš systémové a navíc prý povede k nárůstu byrokracie.

„Je kolem toho obrovské množství papírování, stát každou chvíli mění pravidla. Bude to znamenat zase navýšení počtu úředníků, navýšení počtu kontrol a tak dále s tím, že stejně nikdy pořádně nezkontrolují, kolik nafty bylo opravdu potřeba pro faktickou zemědělskou výrobu a kolik jí uteklo takzvaně bokem. Proto jsme už také v minulosti navrhovali snížení té daně nikoliv jenom pro zemědělce, ale pro celou českou ekonomiku,“ dodává.

Podporu vládní návrh nemá ani u další pravicové strany TOP 09. Přitom veto dvou poslaneckých klubů stačí k zablokování zrychleného čtení návrhu.

„Kdyby někdo chtěl férově kontrolovat s velkou precizností, zda nedochází k zneužívání, nebo oprávněnost čerpání této úlevy, tak by to znamenalo obrovskou zátěž pro další stovky kontrolorů a podobně. Stát se bude muset spoléhat na náhodné kontroly a ty zrovna u této komodity asi nejsou příliš jednoduché,“ myslí si předseda poslaneckého klubu TOP 09 František Laudát.

Zelená nafta přitom nebude jediným sporným bodem pokračujícího jednání dolní komory. Na programu je i změna financování regionálního školství nebo druhý pokus o prosazení protikuřáckého zákona.

ČRo, Mikuláš Klang Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme