Vláda chce zpřísnit kontrolu zadlužování obcí

Vláda chce víc kontrolovat zadlužování obcí. Schválila, že pokud splátky úvěrů a úroků obce nebo kraje ve sledovaném roce překročí hranici 30 procent jejich celkových příjmů, může mít samospráva potíže při získávání státních peněz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajský úřad Plzeň | Foto: Plzeňský kraj

Ministerstvo financí vypočítá každé obci a kraji definitivní ukazatel tzv. dluhové služby. Ty, které překročí stanovenou 30procentní výši, na tuto skutečnost ministerstvo upozorní dopisem, aby přijaly potřebná opatření. Překročení ale nebude podle ministerstva financí znamenat automaticky ztrátu možnosti získat státní dotaci.

Nápad se ale obcím nelíbí. Místopředseda svazu měst a obcí a primátor Plzně Jiří Schneberger ho považuje za nepřípustný zásah státu do hospodaření obcí. "Obec je veřejnoprávní korporace podobná jako jiné a její zadlužování by spíše měly řešit banky. To je stejné, jako kdyby ministerstvo financí řešilo, jestli si podnikatel může vzít úvěr nebo ne," řekl Radiožurnálu Schneberger.

Obce vykázaly ke konci loňského roku dluh 70,4 miliardy korun, což je proti předchozímu roku nárůst o 14,6 miliardy korun. Hlavní město Praha a města Brno, Ostrava a Plzeň vykázala zvýšení o 12,8 miliardy a ostatní obce o 1,8 miliardy korun.

Obce včetně statutárních měst přijaly loni půjčky ve výši zhruba 14,7 miliardy korun a současně uhradily splátky v hodnotě 5,9 miliardy korun. Znamená to, že saldo půjček za sledované období činilo 8,5 miliardy. Z 6244 obcí v Česku se loni zvýšil počet zadlužených obcí o 81.

Martin Hromádka, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme