Vláda chce zvýšit DPH u knih, přes 35 tisíc lidí podepsalo petici proti

V českých knihkupectvích se možná dočkáme menšího výběru knih. Včera špičky vládní koalice rozhodly, že DPH se zvýší i u knih na dvacet procent. Ministr kultury Jiří Besser se podle vyjádření pro Český rozhlas 6 bude snažit rozhodnutí lídrů vládní koalice ještě zvrátit. Petici proti zvyšování DPH podepsalo na webových stránkách Svazu českých knihkupců a nakladatelů už přes 35 tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha - ilustrační foto

Kniha - ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

V posledních dvou týdnech se na to, co bude tento krok znamenat, snažili politickou reprezentaci upozornit nakladatelé, čtenáři i odborná veřejnost.

Méně by mohlo být knih, které vyžadují náročnou a nákladnou přípravu. Tedy také těch, které často dostávají nejrůznější literární ceny. Pokud skutečně dojde k navýšení daně z přidané hodnoty z dosavadních deseti na dvacet procent, důsledky budou ale dalekosáhlé.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bude v českých knihkupectvích méně knih?

„Snižování počtu čtenářů, lidí, kteří si knihy kupují, rozevírání nůžek mezi nejvíce vzdělanými částmi populace a těmi na opačném pólu a podpora nečtenářství nastupující generace 15 let plus,“ vypočítává Pavel Janáček z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd.

Předseda svazu Vladimír Pistorius poukazuje na to, že ohroženy jsou také učebnice. „Čemu nejvíce hrozí zvýšení DPH, jsou odborné knihy a učebnice. Během dvou let klesla produkce českých vysokoškolských učebnic o 27 procent. A to bylo zvýšení DPH pouze o pět procent.“

Podle nakladatele Joachima Dvořáka bude situace velmi komplikovaná.

„Doteď jsme vydali v nakladatelství Labyrint řadu knih, které byly předem odsouzeny ke ztrátě, ale které si vydání zasloužily z různých důvodů. Byl jsem přesvědčen, že takový text má právo na existenci a najde si své čtenáře, i když jich bude málo. Pokud budeme mít ještě méně peněz než teď, tituly, které máme spočítány s lehkou ztrátou, odsuneme na další rok,“ uvažuje Dovřák.

Autorská práva na překlady by mohla vypršet

Jak také dodává, k odsouvání vydání by mohlo docházet pravidelně tak dlouho, že nakladateli vyprší smlouva a nebude mít ani na opětné zaplacení prodloužení autorských práv finance, což se týká především překladů.

Ministr kultury doufá, že ve vládě ještě k debatě dojde. „Budu se snažit přesvědčit kolegy ve vládě o tom, že knihy by měly zůstat ve snížené sazbě. Po včerejším rozhodnutí to bude samozřejmě ještě těžší, ale věřím, že diskuze bude možná,“ dodává.

Petici podpořily i některé osobnosti české kultury, například bývalý prezident Václav Havel nebo spisovatel Michal Viewegh.

Tématu se bude věnovat ve svém vysílání i Český rozhlas 6 dnes večer ve 21:10.

Ivana Myšková, Eva Rajlichová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme