Vláda chystá koncepci mise v Afghánistánu, asi se tam vrátí nemocnice

Ministerstva obrany a zahraničí předloží do konce funkčního období vlády detailní koncepci české účasti v Afghánistánu na dva až tři roky dopředu. Koncepce bude obsahovat plán na vyslání vojáků i civilních expertů; do Afghánistánu by se například mohla vrátit polní nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přistání vrtulníku Mi-17 na plochy | Foto: Ivan Pospíchal

Podle ministra zahraničí Jana Kohouta by bylo dobré, aby se na misích shodlo širší politické spektrům. Ministr to řekl v České televizi.

"Tady je jakýsi dlouhodobý výhled našeho angažmá na příští roky, pokud jde o Afghánistán. Ale co by rozhodně věci prospělo, kdyby došlo k širšímu polickému konsensu ve smyslu výhledu na dva až tři roky."

"My tu koncepci máme z hlediska obecného přístupu, ale já bych se velmi klonil k tomu, aby byla rozpracovaná i do těch detailů, to znamená jak vojenské, tak civilní komponenty včetně financování, " uvedl ministr Kohout.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr Jan Kohout o koncepci pro afghánskou misi

V Afghánistánu v současnosti působí v českém Provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru 215 vojáků a několik civilních odborníků. Dále jsou v zemi vojáci 601. skupiny speciálních sil v operaci Trvalá svoboda, kteří bojují proti radikálnímu hnutí Taliban.

Jan Kohout se v České televizi shodl s ministrem obrany Martinem Bartákem na tom, že zrušení misí kvůli ekonomické krizi je nesmysl. Podle Bartáka připadá v úvahu i navýšení počtu českých vojáků v Afghánistánu - maximálně ale na 350.

"Koncepce, kterou má ministerstvo obrany, je vcelku jasná na další dva až tři roky. Určitě Provinční rekonstrukční tým, střídat zde jednotky, které mají bojovou přípravu; je to 4. brigáda rychlého nasazení, 7. mechanizovaná brigáda a jsou to i další, které budeme cvičit a vysílat sem," prohlásil ministr obrany.

Parlament schválil nasazení českých vojáků v Afghánistánu i pro příští rok, do mise ISAF jich může vyjet celkem 535.

K tématu si můžete také přečíst:
Také Senát schválil zahraniční mise českých vojáků na příští rok
Plán zahraničních misí armády prošel sněmovnou bez problémů
Vláda schválila plán vojenských misí v zahraničí pro příští rok
Sněmovna nakonec vojenské mise schválila
Vláda schválila přepracovaný plán armádních misí
Rýsuje se politická dohoda o zahraničních misích českých vojáků

Marika Táborská, Jakub Šídlo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme