Vláda chystá slučování ministerstev

Ve vládě se nejspíš chystá velké slučování resortů. Spojit by se mohla ministerstva průmyslu a dopravy a školství a kultury. Sloučit by se mohlo také zemědělství s ministerstvem místního rozvoje. Podle prvního místopředsedy ODS a ministra průmyslu Martina Kuby by to přineslo úspory. A nahrává to i spekulacím o personální rošádě ve vládě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD je proti slučování ministerstev.

„Já si myslím, že za prvé je to špatný signál i pro veřejnost a do zahraničí, protože takto dva důležité resorty jako je školství a kultura slučovat dohromady je velmi problematický a špatný signál. Zároveň tam nevidím žádný způsob ušetření. Podle mého názoru dojde pouze k přejmenování, možná se ušetří jeden ministr, ale podle mého názoru ta agenda bude dále dělána stejnými úředníky, stejným počtem,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD a výkonná ředitelka knihovny Václava Havla Marta Smolíková mluví o plánech na slučování ministerstev ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Dodal, že se jedná o dva velmi problematické resorty, s nimiž si současná vláda neuměla poradit, a že se jedná o další krok k směrem likvidaci ministerstva školství.

S tím, že se sloučením ministerstev nic neušetří, souhlasí také výkonná ředitelka knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

„Pro ministerstvo kultury by jistě nebylo dobré, kdyby zaniklo. Na druhou stranu existují i v Evropě země, které mají spojené školství a kulturu dohromady, takže to není nic, co by bylo nemožného. Určitě to může i fungovat, ale nemyslím si, že tam jsou důvody, které by byly ku prospěchu toho resortu. Je to tedy neschopnost obsadit a řídit ten resort, který vykazuje nejen tato vláda, ale i některé vlády předchozí,“ uvedla.

Podle analýzy vicepremiérky Karolíny Peake pracuje na ministerstvu kultury až 60 procent lidí, kteří pouze zajišťují chod úřadu a jen 40 procent se zabývá odbornou činností.

Lucie Husárová 1, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme