Vláda chystá slučování ministerstev

Ve vládě se nejspíš chystá velké slučování resortů. Spojit by se mohla ministerstva průmyslu a dopravy a školství a kultury. Sloučit by se mohlo také zemědělství s ministerstvem místního rozvoje. Podle prvního místopředsedy ODS a ministra průmyslu Martina Kuby by to přineslo úspory. A nahrává to i spekulacím o personální rošádě ve vládě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD je proti slučování ministerstev.

„Já si myslím, že za prvé je to špatný signál i pro veřejnost a do zahraničí, protože takto dva důležité resorty jako je školství a kultura slučovat dohromady je velmi problematický a špatný signál. Zároveň tam nevidím žádný způsob ušetření. Podle mého názoru dojde pouze k přejmenování, možná se ušetří jeden ministr, ale podle mého názoru ta agenda bude dále dělána stejnými úředníky, stejným počtem,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stínový ministr školství Marcel Chládek z ČSSD a výkonná ředitelka knihovny Václava Havla Marta Smolíková mluví o plánech na slučování ministerstev ve Stalo se dnes na Radiožurnálu

Dodal, že se jedná o dva velmi problematické resorty, s nimiž si současná vláda neuměla poradit, a že se jedná o další krok k směrem likvidaci ministerstva školství.

S tím, že se sloučením ministerstev nic neušetří, souhlasí také výkonná ředitelka knihovny Václava Havla Marta Smolíková.

„Pro ministerstvo kultury by jistě nebylo dobré, kdyby zaniklo. Na druhou stranu existují i v Evropě země, které mají spojené školství a kulturu dohromady, takže to není nic, co by bylo nemožného. Určitě to může i fungovat, ale nemyslím si, že tam jsou důvody, které by byly ku prospěchu toho resortu. Je to tedy neschopnost obsadit a řídit ten resort, který vykazuje nejen tato vláda, ale i některé vlády předchozí,“ uvedla.

Podle analýzy vicepremiérky Karolíny Peake pracuje na ministerstvu kultury až 60 procent lidí, kteří pouze zajišťují chod úřadu a jen 40 procent se zabývá odbornou činností.

Lucie Husárová 1, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme