Ondráček neřekl vládě ano. ‚Byl jsem ve sněmovně a nebyl opilý ani jinak indisponovaný,‘ napsal

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček nepodpořil při hlasování vládu ČSSD a ANO ve sněmovně záměrně, nikomu to navíc předem neřekl. Vyplývá to z vyjádření několika jeho stranických kolegů. Ondráček nebyl podle svých slov opilý nebo jinak indisponovaný a mohl kdykoli hlasovat. Jeho straničtí kolegové očekávají, že jim svůj postup vysvětlí na pátečním zasedání širšího vedení KSČM, kterého je členem.

Praha (Aktualizováno: 13:48 12. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Celou dobu jsem byl ve sněmovně a na hlasování mohl kdykoli přijít. Nebyl jsem ani opilý či jinak indisponovaný,“ napsal na facebooku poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.

10 momentů hlasování o důvěře: Schwarzenberg ‚předběhl‘ prezidenta, hodiny projevů a urážky

Číst článek

Ondráček patří k poslancům KSČM, kteří mají ke spolupráci s hnutím ANO premiéra Andreje Babiše velké výhrady. K tomu, že vládu nepodpoří, se podle kolegů zřejmě rozhodl definitivně až během úterý.

„Má určitě nějaké osobní důvody, protože to nebylo, že by někde upadl, zapomněl se nebo podobně. Bylo to záměrné, ale pochopitelně nám neříkal podrobnější důvody. Dokonce to ani předem jednoznačně neavizoval, byť patřil mezi ty, kteří byli k tomu kroku kritičtí. Zkrátka se rozhodl v ten den a nedostavil se na hlasování," řekl poslanec Jiří Dolejš.

Poznamenal, že ústřední výbor KSČM jasně poslancům doporučil hlasovat pro. „I když ho pochopitelně nemůžeme omezovat v jeho hlasovacích právech, tohle je zásadní věc. Bylo by dobré minimálně od něj slyšet, že nadále tu basu držet bude, byť se zachoval, jak se zachoval," konstatoval.

Volba Ondráčka do čela komise GIBS

Ondráčkův postoj dal Dolejš do souvislosti s tím, že měl na jaře stanout - přes odpor opozice - v čele sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů. Už od volby GIBS byl hodně negativní, ale bylo to rozhodnutí až na konec. S tím, jak se zachoval, ale těžko něco dělat," dodal pro server iROZHLAS.cz.

„Měl dlouhodobě výhrady vůči Andreji Babišovi," řekl poslanec Leo Luzar. Také on zmínil přístup ANO k volbě Ondráčka do čela komise pro kontrolu GIBS.

Důvěra Babišově vládě

Babišův kabinet získal ve dvousetčlenné dolní komoře 105 hlasů od zákonodárců ANO, ČSSD a KSČM. Proti bylo 91 poslanců ODS, Pirátů, SPD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN. Čtyři poslanci se hlasování nezúčastnili. Z vládních zákonodárců odmítl vyslovit Babišovu kabinetu důvěru pouze bývalý úřadující předseda sociální demokracie Chovanec. Kvůli pobytu v zahraničí chyběl i poslanec ANO Jiří Mašek. Z opozičního tábora nebyl přítomen jen Petr Pávek (STAN).

Nesouhlasem s podporou vlády ANO a ČSSD se podle Luzara Ondráček netajil.

„Ráno jsem s ním byl. Byl normálně v práci. Osobně jsem si myslel, že nakonec tam bude, ale ten jeho názor asi převládl," uvedl.

„Říkal dopředu, že si to hodně rozmýšlí, ale když jsem s ním mluvila v úterý, tak jsem chápala, že tam bude," řekla europoslankyně a první místopředsedkyně KSČM Kateřina Konečná.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik nechce případ komentovat. „Důležitý je výsledek a ten dopadl," uvedl. Dodal, že nemá zatím signály, že by se tím v klubu kdokoli chtěl zabývat.

Předseda KSČM Vojtěch Filip, který ve středu komentoval rozhodnutí sociálního demokrata Milana Chovance nehlasovat pro vládu, uvedl, že kdyby se to stalo mezi komunisty, požádal by dotyčného, aby rezignoval na stranické funkce.

Anna Kottová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme