Spolu a PirStan chtějí podepsat koaliční smlouvu do 8. listopadu. Fiala požádal o schůzku se Zemanem

Koalice Spolu a Pirátů se STAN chtějí jednat o vládě tak, aby mohly podepsat koaliční smlouvu do 8. listopadu. Po první schůzce to ve středu řekl lídr Spolu a předseda ODS Petr Fiala. O 8. listopadu hovoří strany jako o dni, kdy by se mohla poprvé sejít nová Poslanecká sněmovna. Uvedl také, že požádal prezidentova kancléře o schůzku s hlavou státu. Prezident s ní podle svého mluvčího souhlasil.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:25 13. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference po jednání koalic Spolu a Pirátů a STAN | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Všechna společná jednání a práce by měla vést k tomu, abychom nejpozději do 8. listopadu mohli podepsat společnou koaliční smlouvu,“ řekl ve středu předseda ODS Petr Fiala.

Zeman se k sestavování vlády vyjádří ve středu. ‚Chci zdůraznit, že komunikuje,‘ dodal Ovčáček

Číst článek

První, čemu se budou koalice věnovat, budou podle něj programové otázky. „Domluvili jsme se na vzniku šesti skupin, které se budou zabývat jednotlivými oblastmi,“ popsal.

O postech ve vládě a vedení sněmovny se budou koalice podle Fialy bavit později. „Nemluvili jsme o struktuře vlády ani personálních otázkách. Považujeme za důležitější, aby lidé věděli, co prosazujeme,“ uvedl předseda ODS s tím, že další schůzka předsedů koalic je plánována na příští úterý.

Schůzka s prezidentem

Fiala také uvedl, že požádal kancléře Vratislava Mynáře o schůzku s prezidentem Milošem Zemanem, který je od neděle hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici.

„Jsme domluveni, že o termínu setkání se budeme bavit ve chvíli, kdy bude prezident přemístěn na standardní pokoj,“ dodal Fiala s tím, že nemá informace o Zemanově zdravotním stavu.

Babiš tvrdí, že v neděli mluvil se Zemanem o sestavování vlády. ‚Je na mně, jestli to přijmu,‘ říká

Číst článek

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček k tomu následně uvedl: Pan kancléř již s panem prezidentem o žádosti předsedy ODS hovořil. Pan prezident souhlasí. Schůzka se uskuteční, v pozdějším termínu.

Pražský hrad se měl vyjádřit k dalšímu postupu prezidenta při sestavování vlády během dne. Podle premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše mluvil prezident v neděli o tom, že když nastane ta chvíle, osloví jeho s pověřením sestavit vládu. Oficiálně ho tím ale nepověřil.

„V neděli, když jsem mluvil s panem prezidentem, tak mluvil o tom, že když nastane ta chvíle, tak mě osloví. Opakovaně to říkal a je na mně, jestli to pověření přijmu, nebo nepřijmu,“ řekl v úterý Babiš.

ako, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme