Vláda dá na kampaň o euroústavě až 200 milionů

Kampaň před schvalováním evropské ústavní smlouvy bude stát až 200 milionů korun. Jednomyslně o tom rozhodla vláda. Návrh počítá jak s variantou, že o euroústavě rozhodnou občané v referendu, tak s možností parlamentní ratifikace.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

evropská ústava

evropská ústava | Foto: Triera

Podle koncepce, kterou vypracoval odbor informování o evropských záležitostech úřadu vlády, by kampaň měla začít už v červnu. Nejdříve chce dát lidem nejdůležitější informace o dokumentu.

Zhruba v říjnu by potom měla začít názorová diskuze. "Tam v podstatě bychom rádi vpustili do diskuse i ty, kteří mají k ústavní smlouvě výhrady," řekla Radiožurnálu ředitelka odboru Petra Mašínová.

Do konce roku by se za propagaci utratilo 80 milionů korun. Zatím ale není úplně jasné, jak bude kampaň vypadat po Novém roce. Záležet bude na to, jestli o přijetí dokumentu budou rozhodovat lidé v referendu nebo politici. V případě referenda by kampaň stála dalších 120 milionů korun.

Přijetí smlouvy si nedávno jmenovaná vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) stanovila za svůj hlavní cíl. Informační kampaň má mít na starosti úřad vlády, materiál proto předkládá premiér. Paroubek ale dnes odletěl do Paříže, kde bude euroústavu propagovat.

Výsledek plebiscitu ve Francii zřejmě ovlivní i další země unie, je podle posledních průzkumů značně nejistý. Přitom k tomu, aby ústava vstoupila v platnost, musí být schválena ve všech 25 zemích unie. Zatím ji schválilo všech devět zemí, kde se o ní hlasovalo - většinou ovšem v parlamentech.

Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění je více než polovina Čechů přesvědčena, že by Evropská unie měla mít jednotnou ústavu. O jejím přijetí by podle šesti lidí z deseti mělo rozhodnout referendum. S přijetím euroústavy souhlasí 51 procent lidí, čtvrtina je proti a 23 procent lidí se k otázce nedokáže vyjádřit.

Nadpoloviční většina dotázaných přitom není o obsahu euroústavy informována vůbec a další více než třetina uvedla, že její obsah nezná dobře. Dobré informace o euroústavě má pouze pět procent Čechů. Více než čtvrtina lidí vyjádřila názor, že by se referenda spíše či rozhodně nezúčastnila.

Proti euroústavě veřejně vystupuje prezident Václav Klaus, který pro veřejné mínění dlouhodobě představuje nejdůvěryhodnější figuru na politické scéně. Kvůli své kritice se již dostal do sporu s poslanci Evropského parlamentu i s šéfem Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem.

Helena Šulcová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme