Vláda dala právní záruky pražské olympiádě

Vláda přes výhrady menších koaličních stran udělila právní záruky pro pořádání olympijských her, které chce v roce 2016 hostit Praha. Ministři v usnesení zdůraznili, že nejde o finanční garance.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praha olympijská | Foto: oficiální stránky uchazečského měst

Společnost Pražská olympijská, která kandidaturu připravuje, tak má nyní pohromadě všechny náležitosti prního dotazníku nutného k pokračování snahy o získání her. Říká to její ředitel Tomáš Petera.

"Ano, v podstatě to byl v uvozovkách poslední papír, který jsme potřebovali ke zkompletování dotazníku. Ten předáme v pondělí Mezinárodnímu olympijskému výboru v Lausanne."

Jak připomíná oficiální web Pražské olympijské, v první fázi musí "uchazečská města" poslat přihlášku Mezinárodnímu olympijskému výboru. Dopis se žádostí o pořádání olympijských her posílá Národní olympijský výbor. Po přijetí přihlášky musí "uchazečská města" vyplnit dotazník, který poskytne Mezinárodnímu olympijskému výboru komplexní pohled na jejich projekt. Dotazník obsahuje 25 otázek z řady oblastí, například ekologie, dopravy, bezpečnosti, ubytování i sportovišť samých. První fáze trvá deset měsíců.

Po prostudování odpovědí vybere komise exekutivy MOV zúžený počet měst, která se stanou kandidátskými. Proces jejich kandidatury už zahrnuje vytvoření loga s olympijským symbolem.

Ve druhé fázi musí "kandidátské město" vytvořit podle instrukcí kompletní kandidátskou nabídku, kterou zkoumá hodnotící komise, mimo jiné také při cestách přímo v jednotlivých městech. Na základě zprávy hodnotící komise vytvoří výkonný výbor MOV seznam měst, která podstoupí proces volby. Už před ní předkládají města ve svých projektech termín konání olympijských her, jejichž trvání nesmí překročit 16 dnů.

Pořadatel XXXI. olympijských her bude vybrán na 121. volebním zasedání MOV v Kodani v říjnu 2009, a to z tzv. kandidátských měst. Kandidátská města budou zveřejněna v červnu 2008.

Milan Kopp, Filip Šedivý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme