Vláda dala zelenou profesionalizaci armády

Profesionální armádě už nic nebrání. Vláda totiž přijala harmonogram změn, které povedou k výstavbě efektivnějších ozbrojených sil. Do roku 2007 bude mít Česká republika plně profesionální vojsko. Téměř osmdesát procent vojáků bude podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka spadat pod síly NATO. Vláda také schválila vojenskou strategii České republiky. Jednání kabinetu se zúčastnil i prezident Václav Havel.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Havel a M. Zeman

V. Havel a M. Zeman | Foto: Stanislav Zbyněk

Proces profesionalizace armády uvítal prezident Václav Havel: "Budou volby, bude asi nějakým způsobem změněna politická situace, ale tato věc by měla kontinuálně pokračovat, protože by se měla těšit průběžné podpoře všech důležitých politických sil. A především a hlavně se domnívám, že by reforma měla mít podporu veřejnosti".

Přehrát

00:00 / 00:00

V. Havel k profesionalizaci armády

Návrh profesionalizace armády počítá s profesionálním vojskem čítajícím 36.000 vojáků a přibližně 10.000 občanských zaměstnanců. Sníží se počet vojenských posádek, armáda naopak chce vybudovat několik nových velkých základen. Nejpozději v roce 2006 by mladí muži měli přestat odcházet na roční základní vojenskou službu. Materiál musí ještě schválit vláda vzešlá z červnových voleb.

Vládní kabinet schváli také novou vojenskou strategii České republiky. Předpokládá, že po roce 2006 bude mít resort obrany na mírové mise v zahraničí ročně 3,5 až čtyři miliardy korun. Strategie nově definuje vojensko-politické ambice České republiky.

Pobyt české protichemické roty v Kuvajtu bude hrazen ze státního rozpočtu. Vláda uvolní z rozpočtové kapitoly Všeobecná pokladní správa 580 miliónů korun na působení chemiků v protiteroristické operaci Trvalá svoboda. Původní vládní záměr financovat vojenské mise v Kuvajtu a v Afghánistánu pomocí státních dluhopisů nepřipustila opozice.

Podle předsedy sněmovního branného výboru za ODS Petra Nečase je naprosto v pořádku, že vláda kuvajtskou misi zaplatí ze státního rozpočtu. Za hrubou chybu by naopak považoval, kdyby se na zahraniční vojenské mise vydávali dluhopisy.

Milan Kopp, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme