Vláda definovala termín sociální bydlení

Byty do 90 metrů čtverečních a rodinné domy do 150 metrů čtverečních budou patřit do kategorie sociálního bydlení. Vláda tak posvětila návrh ministra pro místní rozvoj Radko Martínka a ministra financí Bohuslava Sobotky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

obytné domy

obytné domy | Foto: Jan Rosenauer

Nová definice sociálního bydlení souvisí se snahou vládního kabinetu zachovat i po roce 2007 u značné části nově postavených bytů nižší daň z přidané hodnoty. Potvrzuje to i ministr pro místní rozvoj Radko Martínek: "Návrh směřuje k tomu, aby, pokud možno, co nejširší množství občanů mohlo využívat i nadále pětiprocentní daně u výstavby bytů."

Podle ministra se do vládou odsouhlasené definice pohodlně vejde drtivá většina domů a bytů v Česku. "Z bytů nově postavených v roce 2004 v České republice v kategorii do 150 metrů čtverečních nesplňovalo tuto velikost pouze 6,92 procenta, to znamená, že byly větší než 150 metrů čtverečních. Bytů v bytových domech bylo 3,82 procenta větších, než je požadovaných 90 metrů čtverečních," potvrzuje Martínek.

V současnosti platí pro stavby související s bydlením pětiprocentní sazba DPH. Výjimku ale Česko může využívat jen do konce roku 2007. Potom se kvůli požadavkům Evropské unie může uplatňovat nižší sazba jen u výstavby a oprav bytů a obytných domů, které lze označit za sociální bydlení. Běžná sazba DPH je přitom 19 procent.

Vládní návrh proto podle svého předsedy Oldřicha Vlasáka podporuje i Svaz měst a obcí. "Podařilo se pro nás vyjednat optimální podmínky. Byl bych zásadně proti tomu, abychom si dávali jakákoliv další kritéria na zúžení tohoto prostoru," vyjádřil se Vlasák.

Vládním návrhem se bude zabývat ještě Parlament. Hlasovat o něm bude ale až v novém složení po červnových volbách do Poslanecké sněmovny.

Kromě nájemních bytů pořízených z veřejných prostředků nebo s jejich přímou podporou označuje návrh za sociální bydlení i stavby sloužící lidem, kteří jsou ohroženi tzv. sociálním vyloučením. Týká se to například dětských domovů, domovů důchodců, azylových domů nebo týdenních stacionářů.

Ondřej Černý, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme