Vláda dnes o kontrole NKÚ

Vládní kabinet by měl dnes projednat několik právních norem a závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu. Rozhodnout by měl i o nových členech Legislativní rady vlády a delegace pro jednání v Radě hospodářské a sociální dohody. Kvůli jednání o dodatku koaliční smlouvě ale začne vláda jednat až odpoledne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie | Foto: Jan Rosenauer

Značná část ze stamilionových dotací pro průmyslové zóny byla špatně použita. Tvrdí to Nejvyšší kontrolní úřad v jedné ze svých zpráv, kterou dnes projedná vláda. Kontroloři například vytýkají ministerstvu průmyslu, že dávalo přednost velké průmyslové zóně v Kolíně na úkor areálů v jiných částech republiky. Na kolínskou zónu už stát vydal kolem miliardy korun, a proto se NKÚ obává, že na další projekty zbyde málo peněz. Kontrola se týkala celkem 18 průmyslových zón, které stát podpořil z rozpočtu částkou 377 miliónů korun, z toho téměř u 165 miliónů byly zjištěny nedostatky. Některé zóny, jak konstatuje NKÚ, byly vybudovány zbytečně, protože investoři o ně neprojevují dostatečný zájem. Rozdělování prostředků nemělo podle kontrolorů jasná pravidla. Ministerstvo průmyslu ale tvrdí, že všechny peníze vynaložilo přesně tak, jak mu uložil státní rozpočet."

Ministryně zdravotnictví Marie Součková dnes také předloží vládě novelu transplantačního zákona. Současná podoba, která platí od letošního prvního září, snižuje podle odborníků šanci na záchranu lidí. Problematická je například pasáž o smrti mozku, která je v zákoně popisována příliš podrobně a v podstatě tak neumožňuje využívat nejnovější poznatky medicíny.

Podle ministryně se tento problém podařilo vyřešit. "Nebude to až dopodrobna v daném zákoně, ale bude to řešit vyhláška, která bude současně s tímto zákonem jako prováděcí, čili tam je možnost pružně reagovat na rozvoj medicíny, na modernost, protože víme, že v medicíně ty kroky jdou velmi rychle a nemůžeme každým půlrokem dělat novelizaci zákona."

Senátoři projednají vládní návrhy zákonů, které souvisejí s likvidací následků srpnových záplav. Na programu mají také několik ústavních novel, například ústavní zákon o referendu o vstupu Česka do Evropské unie.

Markéta Kaclová, Jana Zemanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme