Vláda dnes posoudí novelu trestního řádu, který má zrychlit práci soudů

Reforma justice má zrychlit práci soudů, řízení mají být efektivnější a pružnější. Přispět k tomu má i návrh novely trestního řádu, kterou dnes posoudí ministři. Nová právní úprava by například posílila postavení státního zástupce, zjednodušila dokazování viny před soudem nebo lépe chránila oběti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

paragraf | Foto: Archiv ČRo

Podle stínové ministryně za ČSSD Marie Benešové se ale o reformě mluví už dlouho. "Nedá se říct, že by nebyla politická vůle, ale ono to vždycky dlouho trvá. Navíc vstoupili jsme do Evropské unie - jsou na nás kladeny nové požadavky, musíme se srovnávat s okolními státy. Samozřejmě, že odtud přicházejí i nápady. Snažíme se najít optimální model. A to vždycky dlouho trvá," doplňuje Marie Benešová.

Jednou z novinek v naší justici má být i prohlášení viny. Pachatel bagatelního trestního činu by si sám mohl navrhnout trest, na který státní zástupce buď přistoupí, nebo upřednostní jinou formu potrestání. Návrh je ale podle Marie Benešové problematický:

"Jestliže pan ministr tam navrhuje takto věci řešit u trestných činů, kde je sazba až do 8 let, tak to už jsou trestné činy, které jsou nebezpečné. A já si myslím, že to sluší trestné činnosti, která je méně společensky nebezpečná."

Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme