Vláda dnes projedná i celkovou koncepci českého školství

Kabinet bude jednat o nástupci Konsolidační banky, o řešení pohledávek zdravotních pojišťoven, o návrhu celkové koncepce českého školství, o zvýšení rodičovského příspěvku a porodného, o přesunu agendy osvojování dětí na regionální úřady a o novele přestupkového zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejpozději v srpnu zaniknou státní peněžní ústavy zřízené zvláštními zákony. Tato změna se týká i současné podoby Konsolidační banky. Ministerstvo financí proto předkládá vládě zákon, který umožní vznik nástupnické organizace tohoto státního peněžního ústavu - České konsolidační agentury. Ta by měla spravovat problematické pohledávky, které v uplynulých letech převzala Konsolidační banka. Agentura by existovala od 1. září 2001 do 31. prosince 2011.

Část pohledávek zdravotních pojišťoven by měla odkoupit Konsolidační banka. S tímto návrhem dnes přichází na vládu ministr financí a ministr zdravotnictví. Jak zdůraznil mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, odkup se týká pouze pohledávek za podniky v konkursním řízení.

Obsah a podmínky pojistných smluv by se měly sjednotit podle návrhu zákona, který dnes ministerstvo financí předkládá vládě. Jejích současná právní úprava v Občanském a Obchodním zákoníku podle mluvčího ministerstva Libora Vacka neodpovídá pravidlům platným v Evropské unii, a proto se musí změnit. Navíc se klienti pojišťoven na základě nového zákona budou moci lépe orientovat ve svých právech a povinnostech.

Ministr školství předkládá vládě Národní program vzdělávání do roku 2005 s výhledem do dalších let. Podle mluvčí ministerstva Vladimíry Al-Malikiové se koncepce připravovala na základě veřejné diskuse více než rok a půl a nebere zřetel na úzké skupinové a politické zájmy. Proto by se měla stát východiskem nejen této vlády, ale i dalších ministerských kabinetů. Takzvaná Bílá kniha stanovuje dlouhodobé cíle vzdělávací politiky státu, pořadí jejich důležitosti a konkrétní opatření k jejich dosažení. Úvodní část se věnuje obecným cílům výchovy a vzdělávání a další části pojednávají o regionálním školství, o terciálním školství a o vzdělávání dospělých.

Porodné a rodičovský příspěvek by se měly od 1. října tohoto roku zvýšit. Vyplývá to z návrhu novely zákona o státní sociální podpoře, jehož projednání má vláda také na programu. Podle ředitelky legislativního odboru ministerstva práce a sociálních věcí Milady Tomkové chce stát těmito kroky podpořit porodnost v České republice.

Zákon o sociálně-právní ochraně dětí by se podle ministerstva práce a sociálních věcí měl přizpůsobit novému regionálnímu uspořádání státu. Proto ministerstvo vládě předkládá návrh novely této právní úpravy. Podle ředitelky legislativního odboru ministerstva Milady Tomkové by se zprostředkování pěstounské péče a osvojení dětí mělo přesunout na regionální úřady.

Vláda se bude zabývat také novelou přestupkového zákona. Podle Jiřího Hájka z tiskového odboru ministerstva vnitra změny nově určují některé skutkové podstaty přestupků a v řadě případů je rozšiřují. Úpravy navazují na nový zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech. Dále se navrhuje zařazení nových skutkových podstat přestupků v oblastech dopravy, silničního hospodářství a drah, u používání výbušnin, u přestupků v úseku matrik a u přestupků, které spočívají v neoprávněném vykonávání práv, která jsou zákony na ochranu průmyslového vlastnictví vyhrazena jejich majitelům.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme