Vláda dnes projedná i celkovou koncepci českého školství

Kabinet bude jednat o nástupci Konsolidační banky, o řešení pohledávek zdravotních pojišťoven, o návrhu celkové koncepce českého školství, o zvýšení rodičovského příspěvku a porodného, o přesunu agendy osvojování dětí na regionální úřady a o novele přestupkového zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejpozději v srpnu zaniknou státní peněžní ústavy zřízené zvláštními zákony. Tato změna se týká i současné podoby Konsolidační banky. Ministerstvo financí proto předkládá vládě zákon, který umožní vznik nástupnické organizace tohoto státního peněžního ústavu - České konsolidační agentury. Ta by měla spravovat problematické pohledávky, které v uplynulých letech převzala Konsolidační banka. Agentura by existovala od 1. září 2001 do 31. prosince 2011.

Část pohledávek zdravotních pojišťoven by měla odkoupit Konsolidační banka. S tímto návrhem dnes přichází na vládu ministr financí a ministr zdravotnictví. Jak zdůraznil mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, odkup se týká pouze pohledávek za podniky v konkursním řízení.

Obsah a podmínky pojistných smluv by se měly sjednotit podle návrhu zákona, který dnes ministerstvo financí předkládá vládě. Jejích současná právní úprava v Občanském a Obchodním zákoníku podle mluvčího ministerstva Libora Vacka neodpovídá pravidlům platným v Evropské unii, a proto se musí změnit. Navíc se klienti pojišťoven na základě nového zákona budou moci lépe orientovat ve svých právech a povinnostech.

Ministr školství předkládá vládě Národní program vzdělávání do roku 2005 s výhledem do dalších let. Podle mluvčí ministerstva Vladimíry Al-Malikiové se koncepce připravovala na základě veřejné diskuse více než rok a půl a nebere zřetel na úzké skupinové a politické zájmy. Proto by se měla stát východiskem nejen této vlády, ale i dalších ministerských kabinetů. Takzvaná Bílá kniha stanovuje dlouhodobé cíle vzdělávací politiky státu, pořadí jejich důležitosti a konkrétní opatření k jejich dosažení. Úvodní část se věnuje obecným cílům výchovy a vzdělávání a další části pojednávají o regionálním školství, o terciálním školství a o vzdělávání dospělých.

Porodné a rodičovský příspěvek by se měly od 1. října tohoto roku zvýšit. Vyplývá to z návrhu novely zákona o státní sociální podpoře, jehož projednání má vláda také na programu. Podle ředitelky legislativního odboru ministerstva práce a sociálních věcí Milady Tomkové chce stát těmito kroky podpořit porodnost v České republice.

Zákon o sociálně-právní ochraně dětí by se podle ministerstva práce a sociálních věcí měl přizpůsobit novému regionálnímu uspořádání státu. Proto ministerstvo vládě předkládá návrh novely této právní úpravy. Podle ředitelky legislativního odboru ministerstva Milady Tomkové by se zprostředkování pěstounské péče a osvojení dětí mělo přesunout na regionální úřady.

Vláda se bude zabývat také novelou přestupkového zákona. Podle Jiřího Hájka z tiskového odboru ministerstva vnitra změny nově určují některé skutkové podstaty přestupků a v řadě případů je rozšiřují. Úpravy navazují na nový zákon o občanských průkazech a zákon o cestovních dokladech. Dále se navrhuje zařazení nových skutkových podstat přestupků v oblastech dopravy, silničního hospodářství a drah, u používání výbušnin, u přestupků v úseku matrik a u přestupků, které spočívají v neoprávněném vykonávání práv, která jsou zákony na ochranu průmyslového vlastnictví vyhrazena jejich majitelům.

Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme