Vláda do voleb nestihne změnit počet vojáků v Afghánistánu

Počet českých vojáků v Afghánistánu se zřejmě do léta nezmění. Vláda už současné sněmovně žádné změny nenavrhne, čas a naděje na schválení je v předvolební době minimální, v České televizi to řekl vicepremiér a ministr zahraničí Jan Kohout.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

„Máme představu o tom obsahu, ale obávám se, že vzhledem k technologickým lhůtám zasedání sněmovny, protože víme, že už do voleb bude jenom jedno zasedání, tak si myslím, že tento krok vlády by v tuto chvíli ztrácel smysl, nebo by musel být předložen až nové sněmovně, což nevylučuji,“ dodal Kohout.

Kabinet původně navrhl, aby Česká republika současný kontingent v Afghánistánu, který tvoří 535 vojáků, navýšila o dalších 55 kvůli výcviku afghánské policie a ochraně polské základny v provincii Ghazní. Pravicově laděný Senát to už v březnu schválil, ve sněmovně tomu ale brání levice.

Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky celá věc přitom pospíchá: „Volby budou na konci května a bůh ví kdy bude konstituovaná nová sněmovna. Měsíc tam bude minimálně prodleva. Já si myslím, že vláda by měla najít odvahu a toto politické a zároveň nepolitické téma poslat. Jestliže se dá sněmovna svolat na x mimořádných schůzí, tak se dá svolat i řádná schůze. To je v rukách poslanecké sněmovny.“

O posílení české vojenské účasti v Afghánistánu žádá mezinárodní společenství v čele s USA.

Šárka Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme