Vláda dostane materiály o stíhačkách a dálnici

Ministerstvo dopravy má dnes předat vládě návrh smlouvy s investorem dálnice D47, izraelskou firmou Housing and Construction. Izraelská firma získala od vlády zakázku na výstavbu 80kilometrové dálnice do Ostravy bez výběrového řízení. Izraelci navrhují první úsek zprovoznit v roce 2007. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík navíc vládě předložil návrh smluv s britsko-švédským konsorciem BAE-Systems/SAAB o nákupu 24 stíhaček Jas-39 Gripen pro českou armádu. Právě kvůli Gripenům se v Británii rozhořel skandál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen nad oceánem

Saab J-39 Gripen nad oceánem | Foto: SAAB-BAE Systems

Ministr obrany měl dnes vládě předložit návrh smlouvy na dodávku čtyřiadvaceti nadzvukovým letounů Gripen. Podle mluvčího Milana Řepky ministerstvo skutečně úřadu vlády požadovaný dokument doručilo. Teď záleží na premiérovi, na které zasedání kabinetu tento bod zařadí.

Premiér Miloš Zeman upozorňuje, že dohodu ještě posoudí parlament. "My předpokládáme, že i tato dohoda bude předložena parlamentu v rámci třetího čtení návrhu zákona o úvěrech na stíhačky Grippen."

Projednání ve sněmovně nebude jednoduché. Například poslanec ODS Jiří Payne tvrdí, že nákup stíhaček je příliš drahý a vybavení letounů Grippen není dokonalé. "Já uznávám, že je pravda, že letadlo Gripen je vybaveno počítači, kde jsou obrovské rezervy paměťových kapacit, to znamená, že je tam možné dodat software, který se teprve v budoucnu napíše. Na druhou stranu slabé motory jsou absolutně limitujícím článkem tohoto typu letadla."

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Payne o nedostatcích stíhaček Gripen

Paynovy výhrady k nákupu Gripenů ale odmítá ministr obrany Jaroslav Tvrdík. "Výzbroj, kterou Gripen při plnění takovýchto úkolů nese, se nijak neliší od výzbroje obdobných typů při plnění obdobných bojových úkolů."

Britský premiér Tony Blair se znovu ocitl Pod tlakem kritiků. Tentokrát je provoláván v souvislosti s tím, že jeho labouristická strana dostala peníze od konzorcia BAE Systems. Ta má podíl na výrobě stíhaček gripen, které doporučuje koupit také česká vláda. Úřadovna premiéra v Downing Street nyní potvrdila, že Tony Blair využil své krátké návštěvy České republiky minulý týden nejen k jednání o záležitostech rozšíření Evropské unie, jak bylo uvedeno původně, nýbrž také k prosazování prodeje tryskových stíhaček Gripen. Gripeny vyrábí anglošvédské konsorcium, které zahrnuje společnost BAE Systems. Ta věnovala Blairově labouristické straně více než 5 tisíc liber v letech 1998-2000 a rovněž darovala na vládní projekt Dómu milénia v Londýně 12 miliónů liber.

Tyto informace otiskl list Independent on Sunday, jenž také citoval člena stínového kabinetu Tima Colinse, který řekl: "Opět vyšlo najevo, že vláda všeobecně a konkrétně premiér vyvíjejí mimořádné úsilí za organizaci, která obdarovala labouristickou stranu." Colins vyzývá k řádnému vyšetřování této záležitosti.

Markéta Kaclová, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme