Narozené bez rukou a nohou. Ve Francii prošetřují souvislost pesticidů a nevysvětlitelných deformací dětí

Francouzská vláda chce znovu prošetřit případy dětí narozených bez rukou a nohou. Podle některých lékařů a politiků za deformace můžou pesticidy používané v zemědělství. Národní zdravotnická agentura se už případem zabývala, pak ho ale uzavřela. Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová teď ale požaduje důkladnější vyšetřování.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko (ilustrativní foto) | Foto: Veronika Svobodová

Vláda ve Francii se zabývá případy dětí narozených bez rukou nebo nohou. Někteří lékaři a politici tvrdí, že za to mohou pesticidy. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová chce tento případ znovu otevřít, jelikož není přesvědčená o tom, že případ se napoprvé podařilo skutečně pořádně prošetřit.

V Itálii vyšetřují zemědělce kvůli nadměrnému používání pesticidů. V oblasti hynou včely

Číst článek

„Nejsme spokojení s dosavadními výsledky. Stále neznáme příčiny těch deformací. Proto tedy otevíráme nové vyšetřování,“ vysvětlila v rozhovoru pro televizi RTL Buzynová. Ministryně dodala, že na případu teď spolupracuje s ministerstvem pro životní prostředí. Zároveň uvedla, že se ve Francii ročně narodí až sto dětí s podobnými deformacemi - bez rukou nebo nohou.

Nejasná příčina 

Děti se narodily v rozmezí od roku 2009 až 2014 na západě země v departementech Morbihan a Loire Atlantique a taky na východě Francie - konkrétně v departementu Ain. Lékaři nedokázali vysvětlit, co přesně zapříčinilo tyto deformace. Prý za ně v tomto případě nemůže genetika ani léky. Jediné pojítko je, že matky těchto dětí žijí na venkově poblíž polí.

Herbicid Roundup přispěl ke správcově rakovině, rozhodl soud v USA. Výrobce mu musí zaplatit 6,5 miliardy

Číst článek

„Poslali jsme všem starostům v okolí komplexní dotazník ohledně životních návyků. Jediným společným jmenovatelem je, že ty matky bydlí ve venkovských oblastech nedaleko kukuřičných a slunečnicových polí,“ popisovala pro France 2 ředitelka registru pro deformace v oblasti Rhone-Alpes Emmanuelle Amarová. Právě ona na celý případ upozornila. Podle epidemioložky jsou počty případů výjimečné.

Problém v prostředí

Zákaz pesticidů kvůli masivnímu úhynu včel? 'Nic nevyřeší, přišli jsme o tuny řepky,' reaguje Zemědělský svaz

Číst článek

Francouzská zdravotnická agentura Santé publique upřesnila, že počet případů, které se objevily na východě Francie, konkrétně v departementu Ain, nijak nepřevyšují celonárodní průměr, proto vyšetřování uzavřela. Ředitel národní zdravotnické agentury Francois Bourdillon řekl, že jejich zaměstnanci navštívili dotčené rodiny. Mluvili s rodiči, prarodiči a zajímali se i o prostředí, ve kterém žijí. Podle něj za tělesnými deformacemi ale nejsou pesticidy ani žádné jiné faktory v životním prostředí.

Bývalé ministryně pro energetiku a životní prostředí Delphine Bathoová a Corinne Lepageová rovněž případ kritizovaly. Ptaly se hlavně, proč národní zdravotnická agentura - Santé Publique France, která podléhá právě ministerstvu zdravotnictví, ukončila vyšetřování celého případu a chtěly vědět, proč současná ministryně Agnes Buzynová k celému případu mlčí.

Tyto dotazy zazněly při tiskové konferenci europoslankyně za zelené Michele Rivasiové. Už předtím vládu kvůli celému případu kritizoval i francouzský europoslanec Yannick Jadot.  

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme