Narozené bez rukou a nohou. Ve Francii prošetřují souvislost pesticidů a nevysvětlitelných deformací dětí

Francouzská vláda chce znovu prošetřit případy dětí narozených bez rukou a nohou. Podle některých lékařů a politiků za deformace můžou pesticidy používané v zemědělství. Národní zdravotnická agentura se už případem zabývala, pak ho ale uzavřela. Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová teď ale požaduje důkladnější vyšetřování.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miminko (ilustrativní foto)

Miminko (ilustrativní foto) | Foto: Veronika Svobodová

Vláda ve Francii se zabývá případy dětí narozených bez rukou nebo nohou. Někteří lékaři a politici tvrdí, že za to mohou pesticidy. Francouzská ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová chce tento případ znovu otevřít, jelikož není přesvědčená o tom, že případ se napoprvé podařilo skutečně pořádně prošetřit.

V Itálii vyšetřují zemědělce kvůli nadměrnému používání pesticidů. V oblasti hynou včely

Číst článek

„Nejsme spokojení s dosavadními výsledky. Stále neznáme příčiny těch deformací. Proto tedy otevíráme nové vyšetřování,“ vysvětlila v rozhovoru pro televizi RTL Buzynová. Ministryně dodala, že na případu teď spolupracuje s ministerstvem pro životní prostředí. Zároveň uvedla, že se ve Francii ročně narodí až sto dětí s podobnými deformacemi - bez rukou nebo nohou.

Nejasná příčina 

Děti se narodily v rozmezí od roku 2009 až 2014 na západě země v departementech Morbihan a Loire Atlantique a taky na východě Francie - konkrétně v departementu Ain. Lékaři nedokázali vysvětlit, co přesně zapříčinilo tyto deformace. Prý za ně v tomto případě nemůže genetika ani léky. Jediné pojítko je, že matky těchto dětí žijí na venkově poblíž polí.

Herbicid Roundup přispěl ke správcově rakovině, rozhodl soud v USA. Výrobce mu musí zaplatit 6,5 miliardy

Číst článek

„Poslali jsme všem starostům v okolí komplexní dotazník ohledně životních návyků. Jediným společným jmenovatelem je, že ty matky bydlí ve venkovských oblastech nedaleko kukuřičných a slunečnicových polí,“ popisovala pro France 2 ředitelka registru pro deformace v oblasti Rhone-Alpes Emmanuelle Amarová. Právě ona na celý případ upozornila. Podle epidemioložky jsou počty případů výjimečné.

Problém v prostředí

Zákaz pesticidů kvůli masivnímu úhynu včel? 'Nic nevyřeší, přišli jsme o tuny řepky,' reaguje Zemědělský svaz

Číst článek

Francouzská zdravotnická agentura Santé publique upřesnila, že počet případů, které se objevily na východě Francie, konkrétně v departementu Ain, nijak nepřevyšují celonárodní průměr, proto vyšetřování uzavřela. Ředitel národní zdravotnické agentury Francois Bourdillon řekl, že jejich zaměstnanci navštívili dotčené rodiny. Mluvili s rodiči, prarodiči a zajímali se i o prostředí, ve kterém žijí. Podle něj za tělesnými deformacemi ale nejsou pesticidy ani žádné jiné faktory v životním prostředí.

Bývalé ministryně pro energetiku a životní prostředí Delphine Bathoová a Corinne Lepageová rovněž případ kritizovaly. Ptaly se hlavně, proč národní zdravotnická agentura - Santé Publique France, která podléhá právě ministerstvu zdravotnictví, ukončila vyšetřování celého případu a chtěly vědět, proč současná ministryně Agnes Buzynová k celému případu mlčí.

Tyto dotazy zazněly při tiskové konferenci europoslankyně za zelené Michele Rivasiové. Už předtím vládu kvůli celému případu kritizoval i francouzský europoslanec Yannick Jadot.  

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme