‚Současný režim není řešením.‘ Česká vláda uznala Juana Guaidóa za prozatímního prezidenta Venezuely

Česká vláda v pondělí uznala předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa prozatímním prezidentem Venezuely. Stejný krok učinila i řada dalších států Evropské unie. Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident poté, co venezuelský parlament neuznal druhý prezidentský mandát Nicoláse Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb.

Praha (Aktualizováno: 16:01 4. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opoziční lídr Juan Guaidó | Zdroj: Reuters

Uznání Guaidóa za úřadujícího prezidenta Venezuely navrhl vládě ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Návrh dopoledne před zasedáním kabinetu projednala Bezpečnostní rada státu.

„Chceme, aby se situace ve Venezuele, kde hrozí humanitární krize, vyřešila. S ústavními činiteli jsem o tom mluvil již minulý týden. Shodujeme se na tom, že současný režim není řešením a že bychom měli chtít, aby byly co nejrychleji vypsány nové volby,“ řekl Petříček Radiožurnálu.

„Atmosféru jsem vnímal tak, že je souhlas s tím, aby se Česká republika připojila ke státům Evropské unie, které již uznaly pana Guaidóa za prozatímní hlavu státu, která má přivést Venezuelu ke svobodným volbám,“ řekl ČTK ministr vnitra Jan Hamáček.

Juan Guadió na rozhodnutí reagoval na twitteru. České vládě poděkoval za podporu opatření, které dle jeho slov v zemi povede k „záchraně demokracie a základních práv“. 

Předsedu venezuelského parlamentu Juana Guaidóa úřadujícím prezidentem Venezuely v pondělí oficiálně uznalo jako první ze zemí Evropské unie Španělsko.

Hlad, beznaděj a dva prezidenti. ‚O změnu se pereme roky. Lidé chtějí demokracii,‘ říká venezuelská novinářka

Číst článek

„Španělská vláda oznamuje, že oficiálně uznává Juana Guaidóa jako prezidenta Venezuely,“ řekl na tiskové konferenci španělský premiér Pedro Sánchez. Učinil tak poté, co dal před osmi dny lhůtu autoritářskému prezidentovi Nicolási Madurovi k oznámení nových prezidentských voleb.

Moskva Madura nadále podporuje

Ke Španělsku se během dne přidávaly další evropské země. Guaidóa postupně ve vyjádřeních na twitteru či v médiích uznali představitelé Francie, Německa, Švédska, Dánska, Velké Británie, Rakouska, Nizozemska, Polska, Litvy či Lotyšska. 

Kriticky se k tomu postavila Moskva, která to označila za vměšování do vnitřních záležitostí a která podporuje Madura.

Guaidó složil přísahu jako úřadující prezident 23. ledna při masových demonstrací. Učinil tak poté, co parlament neuznal druhý mandát prezidenta Madura, protože vzešel z nedemokratických voleb.

Jako první Guaidóa podpořily Spojené státy a po nich asi dvě desítky dalších zemí, většinou amerických. Naopak Rusko, Čína nebo Turecko stojí za Madurem.

jgr, ztr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme