Vláda hledá úspory i ve sportu

Český sport je, jak se říká, na huntě a na štědré finanční injekce ze státních peněz může v příštím období zapomenout. Vláda totiž hodlá škrtat ve všech resortech a sport nebude výjimkou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tělocvik | Foto: European Commission Audiovisual service, G. Boulougouris


České sportovní svazy spravují miliardový majetek a podle ministerstva školství se musí potřebné najít peníze právě tam. Sportoviště a další majetek, se kterým svazy nedovedou hospodařit, by se měly podle představ ministerstva prodat nebo převést na kraje a obce.

Přehrát

00:00 / 00:00

O auditu majetku sportovních svazů ne Rádiu Česku diskutovali ministr školství Josef Dobeš a místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval

Ministr školství Josef Dobeš, který má sport na starosti, ve Světě o druhé upřesnil, že by byl velký úspěch, pokud by udržely loňskou úroveň, kdy šly do sportu 2,2 miliardy korun.

Pomoc zdaněním hazardu

„Říkáme, že budeme novelizovat loterijní zákon, abychom zdaněním hazardu získali více prostředků. Je shoda mezi ODS, TOP 09 a VV, že pak bychom posílili krajské rozpočty a rozpočty obcí tak, aby se dal podpořit masový sport mládeže a také kultura mládeže,“ zdůraznil Dobeš.

Ministerstvo odhaduje hodnotu majetku tělovýchovných jednot na 60 miliard korun, tržní cena včetně pozemků může dělat až čtvrt bilionu. Navrhuje velký majetkový audit.

„Nemůžeme svazům přikázat, co mají s majetkem dělat, ale bylo by dobré zjistit, jaký majetek mají, v jakém je stavu a kolik by ho měly potřebovat,“ poznamenal Dobeš.

Sport, nikoli zisk

Konkrétní zmapování majetku považuje za obtížné místopředseda Českého olympijského výboru pro ekonomiku a marketing Jiří Kejval. Ve Světě o druhé připomněl, že hodnota majetku by se měla nově odhadnout.

„Musíme se samozřejmě snažit využívat majetek maximálně efektivně. Většina majetku není v dobrém stavu a finanční prostředky nestačí na jeho udržování.“ Sportovní svazy slouží prioritně k veřejně prospěšné činnosti nikoli k produkování zisku, zdůraznil Kejval. „Dívat se na sport optikou komerčního sdružení, je špatně.“

Milan Kopp, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme