Vláda i přes neshodu koalice projedná nový zákoník práce

Zřejmě nejdůležitějším bodem programu dnešní schůze vlády bude kontroverzní návrh nového zákoníku práce. Kabinet o něm bude jednat i přesto, že se vedoucí koaličních stran na podobě kodexu stále neshodli. Výhrady mají lidovci i unionisté. ČSSD zřejmě využije toho, že má většinu ministrů, a zákoník schválí silou vlastních hlasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach

Zdeněk Škromach | Zdroj: ČTK

Vláda měla jednat o novém zákoníku již před dvěma týdny, ministři se ale rozhodli, že ho nejdřív projednají na úrovni lídrů koaličních stran. Ani v úterý se však strany neshodly.

Koaličním lidovcům se například nelíbí, že by zákoník mohl být v rozporu s ústavou. "Nemůžeme souhlasit s tím, aby v jiném režimu byli zaměstnanci odborově organizovaní a v jiném odborově neorganizovaní," tvrdí předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek.

Jednání budou zřejmě pokračovat i dnes. Premiér Jiří Paroubek včera řekl, že středa je posledním možným termínem pro koaliční dohodu. Zákoník by podle něj mohl přijít na řadu jako poslední bod schůze kabinetu, aby bylo více času na dohodu.

ČSSD dala najevo, že když se jí nepodaří domluvit se s lidovci a unionisty, prosadí kodex na vládě sama a ve sněmovně bude vyjednávat o podpoře s opozicí, především s komunisty. "Jsem pořád optimista, že to dokážeme řešit v rámci koalice. Pokud ne, tak je naší legitimní možností sáhnout po někom jiném, kdo nám ty věci podpoří," řekl premiér.

Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle Ministerstva práce a sociálních věcí znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Zatímco nynější právní úprava je podle ministerstva postavena na principu "co není dovoleno, je zakázáno", hlavním principem nové úpravy je "co není zakázáno, je dovoleno".

Pokud nový zákoník schválí vláda i parlament a podepíše jej prezident, může začít platit od července příštího roku. Nahradil by tak 56 právních předpisů i několik souvisejících zákonů. Současný kodex platí od roku 1966 a patří k nejstarším právním předpisům v zemi. Od roku 1990 prošel desítkami novel.

Martin Hromádka, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme